Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
17. jún 2016
Je fotografia forma umenia, ktorú môže praktizovať každý?

Je fotografia forma umenia, ktorú môže praktizovať každý?

Je fotografia maľovanie, ktoré môže praktizovať každý?

V predchádzajúcom článku môjho kolegu Tomáša naznačil problematiku fotografie a dizajnu. Osobne aj keď sa fotografii venujem len ako hobby, by som sa chcel pozrieť na túto tému trošku detailnejšie z trochu inej strany. Za čias, keď som bol ešte na strednej škole, zastával som sa myšlienky, že fotiť musí vedieť naozaj každý. Veď z teoretického hľadiska na tom nie je nič zložité. Zamieriť fotoaparát alebo mobil a „cvaknúť“ peknú fotku. Skúsenosti z reálneho života mi však dokázali, ako veľmi sa táto moja myšlienka odlišovala od reality.

Rozmach technológií v dnešnej dobe dovoľuje vlastniť fotoaparát naozaj každému. Zo svojho detstva si pamätám, že sme mali ešte starý analógový fotoaparát. Zhotovovanie fotiek s ním malo svoje čaro a viac menej človek veľakrát netušil, ako fotky v konečnom dôsledku budú vyzerať. Ten pocit očakávania a zvedavosti dokázal ešte viac umocniť radosť po ich vyvolaní. Každú z nich bolo možné si ochytať, poprípade vložiť do albumu či ukázať svojím priateľom. Taktiež film bol obmedzený len na určitý počet záberov a tak bolo treba trošku premýšľať nad tým, čo chce človek zachytiť a čo naozaj stojí za to odfotiť.

Doba však pokročila míľovými krokmi dopredu a dnes samotné telefóny vedia zhotoviť tisíce fotografií v priebehu veľmi krátkej doby a je možné ich ihneď zdieľať na sociálnych sieťach. To isté však platí aj pri profesionálnej fotografii, kde fotograf zhotoví až desiatky fotiek jedného momentu, aby neskôr pri postprodukcii vybral tú najlepšiu. To je vo svojej podstate veľmi dobrá vec. Práca fotografa je omnoho efektívnejšia, rýchlejšia a presnejšia, aby dokázal klientom ponúknuť čo najlepší výsledný produkt. Nie som si však istý, či sa to isté dá povedať o fotografii pre vlastnú potrebu. A teraz nevravím o amatérskych fotografoch, ktorí sa snažia preniknúť do sveta fotografie a trávia hodiny skúšaním a trénovaním fotografie, ale o tých, ktorí zahlcujú facebook, instagram a iné sociálne siete (ba celý internet) svojimi selfie, či momentkami toho, čo práve obedovali.

Nechcem teraz znieť zaujato proti týmto ľudom, lebo vo svojej podstate je to každého osobná vec, čo robí vo svojom voľnom čase. Len poukazujem na fakt, že aj keď mnoho ľudí vie šoférovať, nie každý môže jazdiť preteky Formula 1. To isté platí pri fotografii. Samotný akt zakúpenia fotoaparátu ešte z nikoho fotografia nespravil. Sú to hodiny skúšania, pokusov a omylov, štúdia pravidiel a princípov. Ich znalosť vám síce dokáže zaručiť technickú zdatnosť, no stále je to len polovica toho, čo robí fotografa fotografom.

Skutočne výborné fotografie rozprávajú príbeh. Dokážu vás vtiahnuť do diania jedného momentu a to je jedna z najťažších vecí, ktorú buď fotograf má v sebe alebo získa svojou húževnatosťou a chuťou objavovať čaro fotografie. Preto ak budete v budúcnosti hľadať fotografa, napríklad na Vašu svadbu, či inú dôležitú udalosť vo Vašom živote, nebuďte prekvapený, ak suma za fotografie bude vyššia. Áno, Váš synovec či švagor by ich možno spravil zadarmo, ale naozaj chcete na fotografiách mať červené alebo zatvorené očí, rozmazané fotografie a polovica fotografií bude mať modrý a druhá žltý náhodný odtieň. Tiež si myslím, že nie. Ako bonus však dostanete niečo naviac, čo možno nebudete vedieť vysvetliť, ale v samotných snímkach to budete vidieť a cítiť.

Je mi jasné, že toto je môj pohľad na vec a nie každý musí byť hneď profesionálny fotograf, avšak aj fotografia určená pre vlastnú potrebu môže vyzerať dobre aspoň po tej technickej stránke.

Vybrať si ten správny nastroj pre fotografiu môže byť niekedy nočná mora. Sám som si tým nedávno prešiel a preto by som rad rád v budúcom článku podelil o nejaké moje skúsenosti, ako postupovať pri výbere toho správneho vybavenia pre Váš účel.


 

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en