Blog
Píšeme pre vás


Dizajn a fotografia - III. časť: Clona
V ďalšom pokračovaní nášho seriálu venovanému fotografii sa spolu pozrieme na clonu, či skôr na jej parametre a nastavenia. Pohodlne sa usaďte a ponorme sa spolu do tajov fotografie ☺. V predošlých článkoch sme opisovali pojmy ako príprava či vyváženie bielej farby. V oboch prípadoch nám šlo hlavne o dosiahnutie najvernejšieho výsledku – čo v praxi znamená nastaviť správnu expozíciu. Na jej dosiahnutie potrebujeme zvoliť vhodnú kombináciu dĺžky času expozície a veľkosti otvoru, cez ktorý nám do fotoaparátu bude prenikať svetlo. Už spomenutú veľkosť otvoru nastavujeme pomocou clony. Aby to ale nebolo také jednoduché tak clona (čiže veľkosť otvoru) nám ovplyvňuje tak čas ako aj hĺbku ostrosti. Poďme ale pekne po poriadku ☺.
Čo to vlastne clona je?
Clona je mechanické zariadenie, skladajúce sa z viacerých častí, ktoré sa odborne nazývajú lamely. Jednotlivé lamely sú spolu spojené tak, aby v strede vytvárali takmer kruhový otvor, cez ktorý nám do fotoaparátu preniká svetlo. Veľkosť tohto otvoru (clony) vieme regulovať pomocou nastavení vo fotoaparáte zmenou clonového čísla. Mechanizmus clony sa nachádza v objektíve, pričom každý objektív býva označený odpovedajúcim clonovým číslom.
Ilustračný obrázok clony s rôznymi veľkosťami otvoru
Už teda vieme, že pomocou clony nastavujeme veľkosť priemeru otvoru, cez ktorý nám bude do fotoaparátu prenikať svetlo. V úvode sme tiež naznačili, že veľkosť tohto otvoru nám okrem množstva svetla ovplyvňuje aj hĺbku ostrosti fotografie. V praxi to zjednodušene znamená, že čím väčší otvor na clone zvolíme tým bude hĺbka ostrosti menšia a naopak. V skutku jednoduché ☺ avšak... Celú situáciu nám tak trochu „komplikuje“ fakt, že fotoaparát nám označuje tieto hodnoty akoby naopak. Ak si zvolíme napríklad nízke clonové číslo povedzme 2,8 znamená to, že clona nám vytvorí veľký otvor. Ak naopak zvolíme vysoké clonové číslo napríklad 22 znamená to, že na clone dosiahneme menší otvor ☺.
Čo je to hĺbka ostrosti?
Každý objekt, ktorý snímame sa nachádza v takzvanej rovine zaostrenia. Je to oblasť, v ktorej sa objekty javia najostrejšie. Čím ďalej sa objekty od tejto oblasti nachádzajú tým sú viac neostré. Určite ste sa už stretli s tým, že ste chceli odfotografovať nejaký predmet a po nasnímaní ste zistili, že je neostrý ☹. Namiesto neho bolo ostré niečo celkom iné. Je to tým, že daný objekt nebol v správnej „vzdialenosti“ či lepšie povedané v oblasti zaostrenia. No a veľkosť tejto oblasti nám dokáže ovplyvniť práve clona. Znamená to, že čím budeme mať otvor na clone väčší (nízke clonové číslo) tým bude oblasť zaostrenia (hĺbka ostrosti) menšia a naopak zvolením menšieho otvoru na clone (vysoké clonové číslo) túto oblasť zväčšíme.
Je nutné tiež upozorniť, že hĺbku ostrosti nám ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako ohnisková vzdialenosť a vzdialenosť zaostrenia.
Zhrnutie
Lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť! Tak sa teda poďme spolu pozrieť nato, ako to vyzerá v praxi.
Clona 5,6
Clona 22
Rozdiel medzi prvým a druhým obrázkom je zjavný. Na prvý pohľad je vidieť vplyv zmeny clonového čísla na hĺbku ostrosti. V prvom prípade sme použili nízke clonové číslo, čo malo za následok zmenšenie hĺbky ostrosti. Dosiahli sme tak lepšie “oddelenie” šálky v popredí od zvyšných dvoch šálok v pozadí. V prípade druhej fotografie sme použili väčšie clonové číslo, čo spôsobilo, že šálky v pozadí sa javia byť menej “rozmazané”. Kvalita tohto “rozmazania” závisí do veľkej miery aj od kvality samotného objektívu.
Clona 5,3
Clona 22
Na výraznejšie oddelenie je tiež vhodné použiť väčšiu ohniskovú vzdialenosť. Tento efekt sa používa napríklad pri portrétovej fotografii, kde je vhodné objekt v popredí dostatočne oddeliť od rušivého pozadia. Takému rozmazanému pozadiu sa slangovo hovorí “bokeh”.
Clona 2,8
Verím, že Vám tento článok bol nápomocný a opäť sme posunuli Vaše fotografické schopnosti o čosi ďalej. Moja rada na záver znie, aby ste sa nebáli a experimentovali. Veď fotografia nám dáva priestor na skúmanie a objavovanie. Je len na Vás ako bude svet na tých Vašich fotografiách vyzerať. A kto vie, možno práve cez objektív ho zachytíte v úplne novom svetle ☺.
Želám dobré svetlo, priatelia!