Blog
Píšeme pre vás


Vplyv hudby na pracovné prostredie
21. storočie sa stalo synonymom boomu počítačových technológií. Mnoho zamestnaní sa dnes už bez počítača nezaobíde a sú našou každodennou súčasťou. Spolu s týmto trendom sa rozšírilo počúvanie hudby počas pracovnej doby. Niekto ju má ako kreatívny stimulant, iný zas ako prostriedok na lepšiu náladu. Aký má hudba na nás vplyv? Ovplyvňuje nás negatívne alebo pozitívne? Je dobré v práci počúvať hudbu? Na to všetko sa dnes pozrieme.
Na webe je možné nájsť mnoho článkov so štúdiami, ktoré skúmajú túto problematiku a mnoho z nich sa zhoduje v tom, že hudba naozaj v pracovnom prostredí môže byť prospešná. Podotýkam, že môže, ale neplatí to v 100% prípadov. Ovplyvňuje to množstvo faktorov. Od žánru skladby, ktorú počúvate, cez prostredie až po profesiu, ktorú vykonávate. Takže v prípade ak sa splnia určité podmienky, môže mať hudba ako pozitívne tak negatívne účinky.
Kreatívna práca
Ak pracujete v oblasti, kde je potrebné kreatívne myslenie, je vhodná jemná muzika (bez hlbokých basov a ostrého zvuku) alebo aj jemný ruch z okolia. Taktiež by nemala byť príliš nahlas, stredná hlasitosť sa považuje za ideálnu. Pre spisovateľov, copywriterov a povolania, v ktorých treba pracovať so slovom, sú vhodné skôr inštrumentálne skladby. V prípade, že sa jedná o vašu obľúbenú skladbu, človek automaticky upriami pozornosť na jej text a dokáže rýchlo stratiť koncentráciu. Preto nie je vhodná aj pri učení, nakoľko počúvanie hudby pri tomto procese zhoršuje schopnosti krátkodobej pamäte. Podarilo sa mi nájsť aj zopár stránok s ambientnými hlukmi kaviarne alebo zvuky dažďa doprevádzané jemnou jazzovou melódiou.
Coffitivity - ponúka nekonečnú slučku ruchov z kaviarne, jedálne a univerzity
Jazz and rain - ako už názov napovedá, jedná sa o o zvuky dažďa, ktoré si môžete okoreniť príjemnými jazzovými skladbami
Deepfocus - taktiež zaujímavá stránka - ponúka výber ambientných zvukov (kozub, dážď, les a iné samostatne alebo v spojení s vami vybranými skladbami so vstavaným vyhľadávaním)
Produktívna práca
V prípade, ak vaša práca vyžaduje sústredenie sa na pravidelne sa opakujúce monotónnejšie úlohy, najvhodnejšie sú skladby, ktoré vám zlepšia náladu. Vďaka tomu sa vám bude pracovať nielen lepšie ale aj efektívnejšie. Ak však pracujete v hlučnom prostredí, je lepšie hudbu nepočúvať, kedže to môže vašu situáciu ešte viac zhoršiť ako zlepšiť.
Z dôvodu rozšírenia pracovných pozícií, ktoré vyžadujú prácu s PC, sa rozšíril aj počet aktívnych poslucháčov počas pracovnej doby. Ľudia sa od počúvania rádia presúvajú viac k streamovacím službám, ako je Spotify (ktorú som spomínal vo svojom staršom článku) alebo Deezer. Aj práve vďaka tomu sa spomenuté služby snažia rozširovať možnosti toho ako ľahko a jednoducho nájsť vhodnú hudbu k vašim každodenným činnostiam. Rôzne “playlisty” (tie naj nájdete napr. tu) s hudbou určenou práve pre pracujúcich ľudí sú na popredných miestach v počúvanosti.
Nech už je vaša profesia akákoľvek, vždy dbajte na to, aby hlasitosť hudby, ktorú počúvate, bola primeraná a nepoškodili ste si pri jej počúvaní sluch. Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale veľa ľudí v dnešnej dobe tento fakt podceňuje. Hlavne s rozšírením “štupľov” do uší sa za posledné roky zvyšuje počet obyvateľov trpiacich čiastočnou alebo absolútnou hluchotou pred dovŕšením 40 roku života.
Článok však chcem ukončiť na pozitívnej vlne a na jeho konci vám odporučím pár skladieb na spríjemnenie vášho pracovného alebo víkendového dňa. Takže zalejte si kávu, čaj alebo si dajte vychladený nápoj a doprajte si relax, každý si ho občas zaslúžime.
Childish Gambino - Redbone
DJ Wich - Frisbee ft. Majk Spirit, Paulie Garand, ADiss
M.O.O.N. - Dust
Chvrches - You Caught The Light