Blog

Píšeme pre vás

Marcel Vrana
Trendy pre webové stránky v roku 2019

Trendy pre webové stránky v roku 2019

Od doby, kedy bol internet pre bežného človeka neprístupný a jeho verejného sprístupnenia ubehlo skoro 28 rokov. V auguste 1991 bola totiž spustená prvá webová stránka. O rok neskôr bolo na internete aktívnych len 10 stránok. S postupom času sa však stával web prístupnejším, čo podporilo vznik nových webových stránok a samozrejme, zvýšilo aj počet užívateľov. V dobe písania tohto článku je na internete cez 1,958 miliardy stránok a cez 3,2 miliardy používateľov. Ale nebojte sa, aktívna je len určitá časť stránok. Ich počet sa odhaduje „len“ na stovky miliónov.

Ak chcete mať webovú stránku, ktorá udrží pozornosť vašich návštevníkov, prípadne potenciálnych zákazníkov, mal by byť web pripravený na  niektoré trendy, ktoré na nás číhajú tento rok. Poďme si pár z nich ukázať.

Minimalistický dizajn

Minimalistický dizajn je typ dizajnu, ktorý využíva čistý a otvorený priestor, jasné farby a jednoduché dvojrozmerné ilustrácie.

Tento štýl dizajnu sa nazýva aj Flat dizajn.

Pri tomto štýle stránok máme jasne dané, čo je hlavná informácia pre zákazníka, čo je náš produkt, čo je jeho silná stránka a zároveň nám pomáha udržiavať poriadok na stránke. Čistý minimalistický dizajn je dnes veľmi rozšírený. Ukážkový príklad webstránok s týmto štýlom môžeme vidieť u známych firiem ako Apple, Nike, Netflix a mnohých ďalších.

Znižovanie neporiadku a nepotrebných ozdobných častí dizajnu pomáha používateľom lepšie sa sústrediť na dôležité časti a uľahčiť navigáciu na webe.

Zdroj: https://www.apple.com/

Zdroj: https://www.netflix.com/sk/

Zdroj: https://www.nike.com/sk/en_gb/

Biele miesta alebo takzvané white space

Biele miesta na webe idú ruka v ruke s minimalistickým dizajnom. Je to štýl dizajnu s príslovím „menej je viac“. Biele miesto dovoľuje lepšie vyniknúť danému prvku, ktorý chceme na webe zvýrazniť. Pomáha nám k lepšiemu čítaniu celkovej stránky a necítime sa na webe stratení.

Zdroj: https://www.apple.com/

Animácie na webe modernou cestou

Táto časť bude trochu technická, tak mi to vopred prepáčte.

Animácie na webe sa používajú už dlhé roky, ale je treba ich čím viac technicky odľahčovať. V minulosti sa používali na animovanie obsahu na webe rôzne flashové animácie prípadne veľké gif súbory, ktoré sa pri pomalom počítači alebo internete poriadne dlho načítavali alebo sekali.

Pre pobavenie tu máme ukážku retro webov spracovaných modernejším spôsobom od spoločností Adidas a Marvel. Sú vytvorené v štýle 90-tych rokov s rôznymi animáciami a bláznivými farbami.

Zdroj: https://www.adidas.com/com/apps/yungUS18/

Zdroj: https://www.marvel.com/captainmarvel/

Dnes je lepšie uvoľniť cestu napríklad pre CSS3 animácie spolu s SVG (krivkami) spracovanými javascriptom. Nielenže moderné prehliadače takéto niečo podporujú, ale navyše tým spríjemníte svojim zákazníkom pobyt na webe, a tak zároveň pomôžete aj sami sebe. Použitie menej náročných technologických riešení urýchli načítanie stránky. Čím rýchlejšie je stránka načítaná, tým lepšie. Google web rýchlejšie zaindexuje a neposunie ho smerom vzad a zákazník neprejde ku konkurencii, ktorá bude rýchlejšia.

Responzívny web ako základ

V dnešnej dobe je podľa štatistík približne 50% návštev webových stránok cez smartfón. Práve preto stojí za zváženie, či sa vaše webové stránky budú správne zobrazovať aj na mobilnom zariadení. Google má dokonca takéto stránky rád a zvýhodní ich pred tými, ktoré sa neprispôsobujú pre mobilné zariadenia. Dnes je to už štandard ale aj tak som to zaradil medzi trendy, pretože dosť ľudí si to neuvedomuje alebo podceňuje. Aj keď je to dnes neoddeliteľná súčasť webu.

Trendov a noviniek z oblasti webstránok je však oveľa viac a ak chcete mať úspešný web, ktorý pritiahne pozornosť, je nevyhnutné ich sledovať a neustále napredovať.

Stretli ste sa v poslednej dobe s webmi, ktoré sa snažia držať s dobou alebo máte problémy so stránkami, ktoré sa vám na mobile nezobrazia správne? Čo myslíte, bude trend návštevnosti stránok cez mobily pokračovať alebo len stagnovať?  Podeľte sa o svoje názory nižšie v komentároch.

Zdroje:

http://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/

https://www.statista.com/statistics/296704/device-usage-for-online-content-access/

https://www.impactbnd.com/blog/web-design-trends-for-2019

Marcel Vrana
Marcel Vrana Senior Web Developer
Logické myslenie je niečo, čo Marcelovi rozhodne nechýba! Jeho schopnosť čítať hieroglyfy v podobe programovacieho jazyka ho priviali do našej agentúry. Vždy myslí na koncového užívateľa a neustále prichádza s user-friendly riešeniami, ktoré posu…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en