Blog
Píšeme pre vás


Sme presýtení internetmi?
V dnešnom blogu tak trochu nadviažem na posledný článok od našej accountky Lucky: Dajte zelenú udržateľnému office-u. Pointou ekológie je pochopiť že “menej je viac” a k životu nepotrebujeme také množstvo vecí, ako si možno myslíme.
Princípy ekológie sú postavené na tzv. slow life spôsobe, čo je v súčasnosti presný opak toho, čo mnohí zažívame.
Pocit príliš rýchleho plynutia času a presýtenosti informáciami zažívame najmä v prostredí onlinu veľmi často, a nielen social media manageri vedia, o čom hovorím. Sociálne siete a digitálne médiá sú presným opakom tých tradičných - pretože si tu sledovaný obsah volíme my sami. Čo však s tým, keď je toho obsahu už priveľa?
Vytvorila som pre vás zoznam úkonov, ktoré vám pomôžu spomaliť váš digitálny svet a opäť priniesť radosť z používania sociálnych sietí. Keďže tie vedia byť zlým pánom ale stále dobrým sluhom. Tak poďme na to - ako si vytvoriť udržateľný online priestor?
Newsletter, alebo…
...len kôpka otravných reklám v jednom maili? Nepodceňujem newslettre. Tie zaujímavo napísané, s dobrým obsahom a iným primárnym cieľom ako “predať-tento-produkt-hneď-na-vrchu-strany” lebo “naň-dnes-máte-zľavu” ma stále vedia baviť pri pití kávy. Ale keď sa raz začnú tie menej zaujímavé miešať medzi pracovné maily a vám ide vybuchnúť hlava, lebo neviete či sa zbláznil šéf, klient, alebo ideálne všetci naraz a číselko “neprečítaných” radostne poskakuje k výšinám stovky, je čas. Hlavne keď zistíte, že sa nikto nezbláznil, to iba prišlo “zopár” newslettrov, ktoré ste v dobrom mienení potvrdili pri nákupe v eshope.
Unsubscribe je to slovko. Skrýva sa na úplnom konci, takmer neviditeľné a schované v kope textu. Pre istotu. Veľa značiek má tieto newslettre nastavené tak, aby vás pri snahe odhlásiť sa začala vydierať animácia plačúceho zvieratka, ktorému “budete chýbať”. Nie, nebudete. Verte mi.
Utrite slzu a spravte si z toho každo-ranný rituál. Po pár dňoch budú čísla ubúdať a mentálne zdravie vám poďakuje.
Prestaň ma sledovať prosím.
Tak takúto vetu v online nikdy neuvidíte. Všetci tu chcú, aby ste ich sledovali. Ale skúste to urobiť niekomu na ulici a uvidíte ten rozdiel. Naša túžba po “byť stále v aktuálnom dianí” je dokonca oficiálnou diagnózou, nazývanou FOMO (fear of missing out), ktorá nás núti sledovať a odoberať a zdieľať a lajkovať a čítať, písať, vnímať...stačí. Prejdite si všetky sociálne siete a prestaňte sledovať tie profily, ktoré vás už viac nenapĺňajú radosťou či potrebnými informáciami. Ak by vám časom chýbali, vždy sa k nim viete vrátiť, ale teraz je čas bez hanby doradu zrušiť všetko a všetkých, ktorých vo svojom digitálnom svete už nepotrebujete.
Platí to aj pre priateľov na Facebooku. Ak sa obávate že vám príde správa “prečo si si ma vymazal/a?”, môžete si príspevky od týchto ľudí iba skryť a byť nenápadný digitálny ninja.
P.S. Pozor, stalking, čiže sledovanie ľudí, je trestné. Nerobte to.
Notifikujem ťa na všetko.
Notifikácie či upozornenia naše drahé. Aj tie vedia vyvolať chaos a stres a zmätky, ak ich je priveľa a vy už neviete, kam skôr kliknúť či komu skôr odpísať. Vďaka za inovácie v digitále a za to, že si dnes už viete nastaviť naozaj všetko. Upozornenia iba na tie časti appky či siete, na ktoré potrebujete. Stlmiť skupinové chaty? Upozornenia z hry, kde sa tvárite ako farmár roka? Alebo vypnúť zvuky? Zapnúť vibrácie? Zmeniť typ upozornenia na nenápadné okienko či skryť ho iba do rolovacej lišty? To všetko sa dá. Všetko je to v nastaveniach. A ten pocit potom, keď váš mobil zrazu stíchne a pripomenie iba to najdôležitejšie...je skvelý.
Buď obmedzený a to s radosťou!
Ale len v digitále prosím. Súčasné smartfóny a nové update-y softvérov ponúkajú rozšírenie, vďaka ktorému si viete nastaviť maximálny denný limit používania appiek a na konci týždňa vám mobil zobrazí aj štatistiky o časoch, strávených v rôznych zákutiach onlinu. Potom je už len na vašom osobnom zvážení, či nie je predsa len lepšie stráviť viac času v reálnom svete.
Chce to len čas.
Všetky tieto zmeny trvajú nejaký čas, keďže každý z nás má desiatky appiek, sledovaných účtov či profilov a rovnako aj newslettrov a notifikácií. Spravte si pravidelný rituál digitálneho detoxifikovania a žite pomalšie a udržateľne aj na internetoch.