Blog
Píšeme pre vás


Tlačové techniky
V predchádzajúcom článku sme v skratke pomenovali základné nedostatky pri zhotovovaní tlačových podkladov. Teraz sa bližšie pozrieme na základné tlačové techniky.
Vo všeobecnosti môžeme tlačové techniky rozdeliť do dvoch základných skupín:
- Klasické (analógové) – s využitím tlaku
- Nekonvenčné (digitálne) – bez využitia tlaku
Klasické tlačové techniky
Pre klasické tlačové techniky je charakteristickým spoločným znakom použitie tlačovej formy. V závislosti od princípu prenosu tlačovej farby na potláčaný materiál môžeme klasické tlačové techniky rozdeliť do štyroch základných skupín:
- Tlač z výšky
- Tlač z hĺbky
- Tlač z plochy
- Prietlač
Tlač z výšky
Tlač z výšky je jednou z najstarších tlačových techník vôbec. Princíp tejto techniky tlače spočíva v tom, že tlačové miesta sú na rozdiel od netlačových miest vyvýšené. Pri nanesení farby na tlačovú formu sa farba takto dostane len na vyvýšené – tlačové miesta. Priamym kontaktom potláčaného materiálu za pomoci tlaku nastane prenos farby. V dnešnej dobe sa tlač z výšky používa ako kníhtlač a flexotlač.
1 – Tlačová forma
2 – Potláčaný materiál
3 – Tlakový valec
4 – Tlačová farba
Tlač z hĺbky
Pre tlač z hĺbky je charakteristické, že tlačové miesta sú do tlačovej formy vyhĺbené. Pri nanesení farby sa farba dostane do vyhĺbených – tlačových miest. Prebytočná farba sa zotrie stieracím nožom. Odtlačok získame priamym prenosom na potláčaný materiál za pomoci tlaku. V súčasnosti sa tlač z hĺbky používa ako hĺbkotlač. Hĺbkotlač je vysokokvalitná tlač, avšak výroba tlačových foriem je náročná a preto sa využíva predovšetkým na vysoko nákladovú tlač.
1 – Tlačová forma
2 – Potláčaný materiál
3 – Tlakový valec
4 – Tlačová farba
Tlač z plochy
Tlač z plochy je v súčasnosti využívaná najčastejšie a poznáme ju pod názvom ofsetová tlač (je tiež označovaná ako nepriama tlač, nakoľko potláčaný materiál neprichádza počas tlače do priameho kontaktu s tlačovou formou. K prenosu dochádza pomocou ofsetového valca, na ktorý sa pomocou tlaku prenesie z tlačovej formy obraz. Ten sa následne otlačí z ofsetového valca na potláčaný materiál). Tlačové miesta na tlačovej forme sú v jednej rovine s netlačovými. Prenos farby z tlačových miest tu zabezpečujú rozdielne fyzikálnochemické vlastnosti tlačových a netlačových miest.
1 – Tlačová forma
2 – Potláčaný materiál
3 – Tlakový valec
4 – Tlačová farba
Prietlač
Pri prietlači tvoria tlačové prvky otvory v tlačovej forme. Cez ne sa stierkou (raklou) pretláča farba priamo na potláčaný materiál, ktorý je umiestnený pod tlačovou formou. Prietlač je dnes využívaná ako sieťotlač. Výhodou sieťotlače je možnosť potláčať rôzne predmety rôznej hrúbky či tvaru.
1 – Tlačová forma
2 – Potláčaný materiál
3 – Tlakový valec
4 – Tlačová farba
5 – Stierka (rakla)