Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
/
/
12. október 2015
Písmo a Typografia

Písmo a Typografia

Prečo je písmo také dôležité?

Dnes si v nasledujúcich riadkoch povieme niečo o dizajnovom prvku, ktorý zohráva dôležitú úlohu v grafickom dizajne a na jeho dôležitosť sa často zabúda. Nejeden človek z "grafickej brandže" vám povie, že 90% z grafického dizajnu tvorí práve písmo a typografia. Nie je podstatné len to, čo chcete písmom povedať, ale záleží aj na spôsobe, akým to chcete prezentovať.

V súčasnej dobe je písmo skoro všade, kam sa človek pozrie, či už sa jedná o titulok v časopise, heslo na billboarde alebo status vášho suseda na sociálnej sieti - písmo je naozaj všade. U jeho užívateľov je preto konkurencia naozaj vysoká. Tak prečo ho nepoužívať správne a mať navrch?


Egyptské hieroglyfy.

Stručná história vzniku písma.

Príčina vzniku písma samotného bola veľmi triviálna. Ľudstvo potrebovalo "nástroj" na zaznačenie hovoreného jazyka. Vďaka tomu sa obsah jazykového prejavu uchoval na dlhší čas ako u hovoreného slova a sprístupnil sa tak širokému okoliu.

Písmo bolo veľmi potrebné pre ďalší vývoj ľudstva a stalo jedným z najdôležitejších "vynálezov" v našej histórii. Veda, ktorá sa zaoberá jeho vznikom, vývojom a štúdiom sa nazýva paleografia. Jej názov je odvodený od gréckych slov palaios = starý a grafé = písmo.


Latinkou napísaný pomník na podnet cisára Augusta, pri príležitosti nastolenia mieru v Rímskej ríši. Rím, Taliansko.

Vznik písma sa datuje už od obdobia 3 500 pred n. l. v oblasti Mezopotámie a Stredného východu, kde sa objavilo prvé jednoduché obrázkové písmo, v ktorom obrázok vyjadroval slovo a niekedy aj celú vetu. Z dôvodu vzniku nových národov a kultúr obrázkové písmo prešlo naprieč stáročiami rôznymi premenami. To dovolilo vznik jeho rozmanitých obmien. Medzi ne patria napríklad piktogramy z oblasti už spomínanej Mezopotámie. Hieroglyfy sú zase neprehliadnuteľným symbolom starovekého Egypta.

Staroveké civilizácie na zapisovanie písma používali kamenné tabule a rôzne kamenné povrchy, ako steny budov a podobne. Mnohé z nich sa zachovali do súčasnosti, avšak z praktického hľadiska sa viac rozšírilo používanie papiera, ktorý sa napriek nástupu počítačov používa dodnes. Medzi prvé civilizácie, ktoré používali na zapisovanie papier, bola Čína už v 2 storočí pred n. l.


Čínske znaky napísané na kúsku papiera.

Prvý náznak písma vo forme, v akej ju poznáme dnes, sa objavil v druhom tisícročí pred našim letopočtom v oblasti dnešnej Sýrie. Jednalo sa o tzv. fenické písmo, ktoré sa stalo základom pre viac ako 80% dnešných abecedných sústav. Z nich sú pre nás najznámejšie grécke a neskôr latinské písmo. Na ich základoch dnes stojí Latinka, ktorú v mierne pozmenenej forme používame dodnes.

Písmo je niečo, čo dnes považujeme za samozrejmú súčasť ľudskej civilizácie. Ešte aj dnes v dobe počítačových technológii, filmov, seriálov a televízie, zostáva písmo primárnym spôsobom získavania informácií z kníh, novín, časopisov a webu. Veď história už ukázala, že písmo aj naďalej zostane súčasťou našich životov a len tak niečo ho v blízkej budúcnosti nenahradí.


V nasledujúcom článku sa budeme venovať Typografii. Ak si ho nechcete nechať ujsť, staňte sa našim fanúšikom na Facebooku a o uverejnení článku sa dozviete ako prvý.

 

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en