Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Galajda
/
12. december 2016
Perfekcionizmus – choroba z povolania?

Perfekcionizmus – choroba z povolania?

Je perfekcionizmus prekliatie alebo skôr požehnanie? Čo vlastne byť perfekcionistom znamená a ako sa s touto "diagnózou" žije? Možno sa na to každý pozerá inak, ale ako sa s ňou žije mne, si prečítate v tomto článku.

Trošku netradične som sa rozhodol napísať zopár riadkov o sebe a mojej „chorobe“ – perfekcionizme ☺. Nezvyknem písať často o svojej osobe (vlastne vôbec) a dovolím si preto povedať, že toto je jediný článok, v ktorom tak urobím.dog, dizajn, ilustrator
Proces tvorby grafického symbolu pre Darli.eu.dog, dizajn, darli, graficky symbol

Finálna verzia tohto symbolu.

Choroba či liek?

Perfekcionizmus je „neduh“, ktorý postihol mnohých dizajnérov no rovnako postihuje aj ľudí v iných odvetviach. Je úplne jedno, čo robíte, perfekcionizmus nepozná hranice – vek, pohlavie či krajina pôvodu nezohrávajú žiadnu rolu. Ide o doživotné poznačenie a „postihnutý“ jedinec nemá takmer žiadnu šancu na „vyliečenie“.

U mňa sa prejavila chorobná túžba po dokonalosti po tom, ako som našiel portfólio českého dizajnéra Michala Sobela. To vo mne spustilo lavínu, ktorú som už nedokázal zastaviť a na ktorej sa nesiem dodnes.

Začalo sa to pomerne nevinne. Prvé pokusy o jednoduché symboly vytvorené z geometrických tvarov, neskôr celé logá, zložitejšie symboly a nakoniec kompletné dizajny. Perfekcionizmus sa preniesol aj do čísel. Kruh s priemerom 15,628 mm u mňa nepripadá do úvahy. Nevyhlo sa to ani farbám, v ktorých nenájdete iné ako presné (zaokrúhlené) hodnoty. Tak napríklad CMYK-ovú hodnotu 12/48/52/33 by ste u mňa hľadali zbytočne. A to už nehovorím o modulárnej mriežke či zlatom reze. Umiestniť dôležitý prvok dizajnu len tak „bajočko“ na miesto, kde by číselné hodnoty neboli v nejakom vzťahu k celému dizajnu, je pre mňa veľmi zložité (výnimku tvoria len prípady, keď nemám dostatok času ☺). No a poriadok musí byť aj v súboroch, vrstvách a dátach...

ardoo4u, logo, dizajn
Logo pre Ardoo4u

gukoz, logo, dizajn, konstrukcia
Konštrukcia loga pre Gukoz

Som perfekcionista?

Keď som následne o perfekcionizme hľadal informácie, našiel som článok, ktorý v desiatich bodoch opisoval prejavy perfekcionizmu.

  1. Ste si silno vedomý svojich chýb a ste na ne veľmi kritický. Z toho dôvodu máte cit, ktorý je silno zameraný na detaily.
  2. Vašim cieľom je robiť všetko najlepšie ako sa len dá. Dokonca aj ak je to oblasť, ktorá vás veľmi nezaujíma.
  3. Do poslednej chvíle vylepšujete vec, na ktorej pracujete. Na to, aby nebolo niečo zlé, radšej obetujete spánok, jedenie, čas.
  4. Máte nastavené totálne ideály. Neexistuje žiadna šedá. Poznáte iba čiernu a bielu.
  5. Ste na seba extrémne prísny. Máte chuť sa potrestať aj za tie najmenšie chyby.
  6. Stále premýšľate nad niečím čo nevyjde tak ako ste si predstavovali. Rozmýšľate prečo to nedopadlo inak a či ste mohli spraviť niečo, aby ste tomu zabránili.
  7. Bránite sa kritike a máte strach zo zlyhania, pretože sa bojíte, že by to mohlo znamenať, že nie ste perfektný.
  8. Ako cieľ vidíte len dokončenú prácu. Ak niečo nedokončíte, nemá to pre vás význam. Všetko medzitým pre vás nemá žiadny vyznám.
  9. Ste si veľmi dobre vedomý každej situácie, ktorá by dala druhým dôvod myslieť si, že nie ste perfektný.
  10. Ak vám situácia nedovolí dosiahnuť aspoň stanovený štandard, necháte to tak. Nebudete predsa tráviť čas nad niečím, čo sa nedá aj tak zdolať.

Zdroj: http://biznisblog.sk/ste-perfekcionista/

Po jeho prečítaní som sa definitívne zmieril s tým, že som perfekcionista.

Z počiatku som vnímal tieto svoje vlastnosti ako nedostatok. Postupom času som ale pochopil, že mi dávajú obrovskú výhodu. Aj vďaka nim môžem neustále napredovať a pre klientov pripravovať kvalitnú prácu.

Neodvážim sa tvrdiť, že perfekcionizmus je jediná správna cesta pre dizajnéra. Ja som si ju aj napriek tomu zvolil. Ak by som mal možnosť vrátiť sa v čase, zvolil by som si ju znovu.

Poďakovanie

Na záver by som sa chcel poďakovať ľuďom, bez ktorých by som určite nemohol robiť svoju prácu. Preto ďakujem Michalovi Sobelovi, vďaka ktorému som objavil, že chcem robiť veci poriadne a presne. Kolegom dizajnérom za ich trpezlivosť, cenné rady a podporu a v neposlednom rade ďakujem ľuďom v mojom blízkom okolí.

Ďakujem.

 

Tomáš Galajda
Tomáš Galajda Graphic Designer
Pod heslom "Dizajnujem, teda som" neustále tvorím a objavujem nové veci. Verím, že kvalita každého vizuálu sa ukrýva v jeho detailoch. Som perfekcionista a v dizajne preferujem čisté a prehľadné riešenia. Rád sa venujem tvorbe log, korporátnych ident&iacut…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en