Blog
Píšeme pre vás


Každý teambuilding potrebuje svojho kapitána a ešte čosi
„Na uvad poviem, že..“
Naplánovať teambuilding sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť pre tých, ktorí ho nikdy neplánovali. Hovoriť zmysluplné vety sa tiež zdá ako jednoduchá záležitosť, a hoci niektorí rozprávajú celý čas, zmysel kamsi uniká. Prinášam vám zopár rád ako zvládnuť organizáciu teambuildingu bez vytrhaných vlasov, dolámaných jazykov a s pohodou španielov. A samozrejme, teambuildingu, ktorý bude dávať zmysel.
„Prosím, zamyslite si, zamyslite sa, a rozmýšľajte nad tým, čo vám hovorím.“
Presne tak! Zamyslite sa nad teambuildingom a rozmyslite si, prečo ho vlastne organizujete, čo ním chcete dosiahnuť. Každý chápe, že primárnym cieľom je „budovať tím“, ale okrem hlavného môže mať teambuilding aj vedľajšie ciele. Chcete zlepšiť vzájomnú komunikáciu medzi zamestnancami? Naučiť ich lepšie zvládať a riešiť krízové situácie? Chcete rozvíjať ich kreatívne spôsoby uvažovania alebo cibriť schopnosť viesť ľudí? Analyzujte, čo zamestnanci potrebujú a ujasnite si cieľ teambuildingu hneď na začiatku.
„Ja som jasne a myslím si, že veľmi dôrazne komunikoval po následne počas týchto rokovaní..“
Aby ste nemuseli jasne, dôrazne, počas a následne komunikovať, odporúčam vám určiť si časovú os pre plánovanie a organizáciu teambuildingu. Spíšte si jednotlivé kroky – čo budete kedy robiť, objednávať, rezervovať. Na všetko si vyhraďte dostatočný časový priestor, aby ste neboli v zhone. Po vytvorení „hrubej“ časovej osi si môžete (skôr musíte) k jednotlivým krokom spísať menšie čiastkové úlohy. Vďaka dobrej príprave sa budete držať jednotlivých krokov a neupadnete do paniky, že nestíhate. Super pomocníci pre efektívnu organizáciu sú aj deadliney, vďaka ktorým môžete sledovať, kedy sa úlohy musia dokončiť.
Zdroj: https://giphy.com/gifs/reaction-9u514UZd57mRhnBCEk
„Niejá soms, ja vôbec, ja naozaj akože absolútne vôbec, hej?“
Keď vy akože vôbec, možno niekto iný áno. Teambuilding upevňuje pracovné vzťahy, tak prečo by aj jeho príprava nemohla? V prípade, že organizujete teambuilding pre väčší počet ľudí, s komplikovanejším programom, prípadne sa vám zdá, že máte príliš veľa čiastkových úloh, zadeľte kompetencie kolegom! Niekto pozná najlepšiu cukráreň, iný má kamaráta, ktorý prenajíma vhodné priestory. Vopred si stanovte v akých termínoch si budete vymieňať informácie. Myslite nato, že vďaka „plánovaciemu tímu“ môžete rýchlejšie zorganizovať teambuilding a hneď na začiatku utužiť vzťahy s vybranými kolegami.
" Čo si myslíte, že ja som si pýtal nejakú kapitánsku hodnosť? To si fakt myslieť?"
Nie je dôležité akú hodnosť budú mať vaši hostia. Dôležité však je spísať si zoznam pozvaných. Vďaka precíznej evidencii účastníkov teambuildingu viete efektívne pracovať na ďalších krokoch – rezervovať vhodné priestory pre daný počet ľudí, určiť približný budget, ktorý budete potrebovať a vybrať vhodný program pre pozvaných. Nezabudnite sa zamyslieť nad otázkou, či bude teambuilding povinný alebo dobrovoľný (ľahšie si určíte počet hostí). PS: nezabúdajte na externistov, ktorí pracujú na diaľku.
Zdroj: https://giphy.com/gifs/funny-youtube-gJ3ho4vLHJ5rW
„ ...a ešte to celé môže padnúť na koncesionárskom poplatkovi.“
Koncesionársky či iný, poplatky sú výdaje a je nevyhnutné vedieť s nimi pracovať. Málokedy schvaľuje rozpočet ten istý človek, ktorý organizuje teambuilding. Preto najideálnejší spôsob ako si vytvoriť realistický budget je výmena informácií s kompetentnou osobou. Pokojne sa spýtajte koľko peňazí je vyčlenených na daný teambuilding a aké sú od neho očakávania. V prípade, že váš nadriadený nemá vymedzený budget, skúste navrhnúť približný rozpočet sami. Majte triezvy pohľad, detailný prehľad možností a nechajte si finančnú rezervu pre menšie neočakávané výdavky.
Zdroj: https://giphy.com/gifs/RobertEBlackmon-reactions-calculator-expense-report-YqnXaLTb68GAJ8ZHFR
"Ja keď sa zajtra rozhodnem ísť do Honolulu, pôjdem na Honolulu."
Tiež sa musíte rozhodnúť. Či to bude Honolulu alebo akékoľvek iné miesto, pri organizácii teambuildingu si musíte určiť miesto konania akcie. Ako vybrať vhodné miesto? Zvážte možnosti, ktoré vám ponúka vaše bližšie okolie – ušetríte čas a náklady za prepravu. Pri rozhodovaní vám môžu pomôcť aj otázky ako – hľadáte indoor alebo outdoor priestory, koľko hostí sa zmestí na vybrané miesto, potrebujete parkovisko, prípadne iné technické zabezpečenie? Myslite tiež na dôležitý faktor, ktorým je počasie. Nenechajte sa zaskočiť a ak si vyberáte outdoor priestory vždy majte plán B. Napríklad teambuilding na Honolulu :).
„Hľadám riešenia aj tohto problému, ktorého som zdedil.“
Jeden z najväčších problémov je vybrať vhodný dátum a čas pre konanie teambuildingu. Že „žiadny problém?“ Skúste sa len tak popýtať pár kamarátov vo vašom okolí, či môžete vybehnúť na večeru. Jeden nemôže, lebo je chorý, druhému sa nechce, tretí má už iný program. A nájsť vyhovujúci termín pre niekoľko desiatok alebo stovák ľudí nie je oriešok ale makadamový orech (pozn. autorky - makadamový orech má najtvrdšiu škrupinu zo všetkých orechov). Pred výberom termínu nezabudnite prihliadať na horiace deadliney, zaneprázdnenosť pozvaných hostí a najmä kľúčových účastníkov teambuildingu (tí, ktorí platia účet :) ). Tiež je dôležité zohľadniť počasie a sezónnosť podľa vybraného programu.
Zdroj: https://giphy.com/gifs/filmeditor-horror-rosemarys-baby-roman-polanski-l2YWxPbinlJYX5zMc
"Ja si to užívam, ja sa cítim dobre.“
To je to najdôležitejšie. Aby si to vaši hostia užili a cítili sa dobre. Presný návod na vhodný výber aktivít neexistuje. Je to individuálna záležitosť, preto nezabudnite prispôsobiť program pre väčšinu účastníkov. Vychádzajte z cieľov teambuildingu. Nájsť vhodný program vám môžu pomôcť aj odpovede na otázky - Aké je vekové zloženie hostí? Ide skôr o pánsky alebo dámsky kolektív? Sú účastníci teambuildingu fyzicky nadaní? Alebo preferujú skôr relaxáciu, vzdelávanie? Sú tvoriví alebo súťaživí a dobrodružní? Program by mal byť zábavný, ideálne je, ak striedate fyzické a psychické úlohy. Podstatným bodom programu by mala byť možnosť vidieť, vyskúšať, dozvedieť sa niečo nové. Dbajte na to, aby sa všetci zapojili do aktivít, ale nikoho nenúťte. Vyhnete sa pocitu zamestnancov, že sú na detskom tábore, a keď sa vybrala vybíjaná, musí hrať každý. Teambuilding je úspešný, keď baví všetkých a zamestnanci z neho majú dobrý pocit, nie fóbiu na ďalší rok. Nezabúdajte na detaily ako: spôsob, akým sa na miesto konania účastníci dopravia, rezervácie priestorov, hotelov (ak je to viacdňový teambuilding), zabezpečenie stravy, pitného režimu, špeciálnych požiadaviek (napr. v prípade zdravotne postihnutých kolegov). Vďaka komplexnému zabezpečeniu prebehne váš teambuilding bez nepríjemných komplikácií.
Zdroj: https://giphy.com/gifs/yosub-birthday-l46CkATpdyLwLI7vi
"Možno sa občas zakokcem, ale vždy budem od srdca rozprávať veci, ktoré cítim."
Krástne. Ak sa aj vy do organizovania teambuildingu vrhnete s vášňou a srdcom, nie je dôvod, aby sa vám nepodaril. V prípade, že si nie ste úplne istí a chcete si nechať poradiť radšej od odborníkov, radi vám pomôžeme naplánovať a zorganizovať nezabudnuteľný teambuilding pre vašich zamestnancov. Už teraz sa tešíme na spoluprácu!