Blog
Píšeme pre vás


Blížiace sa deadliny? Nie je sa čoho báť!
V čase, keď úloh pribúda stále viac a viac, stresu sa nebude možné vyhnúť. V tomto článku vám popíšem, prečo nie je potrebné sa blížiacich termínov báť, poprípade ako niektoré zdanlivo stresové situácie využiť vo svoj prospech.
Čoskoro tu máme nový rok a tak termíny úloh sa neodkladne blížia. A hlavne ku koncu roka stále pribúdajú nové. Samozrejme treba myslieť na to, že nie všetky úlohy sa podarí urobiť s prehľadom a na čas. Je však naozaj potrebné sa obávať?
Čo je prokrastinácia a čo nám spôsobí
Prokrastinácia je chorobné odkladanie dôležitých vecí na neskôr. Keď je naozaj veľa úloh, ktorých deadline je už neodkladne „za dverami“, vaše telo môže ovládnuť strach, stres či úzkosť. V dreni nadobličiek sa začne produkovať stresový hormón kortizol. Tento hormón môže mať na vaše telo negatívny dopad, pretože spôsobuje srdcovo-cievne problémy, obezitu, ale aj depresie. Na druhej strane sa začne produkovať aj adrenalín, vďaka ktorému si vaše telo dobije energiu a celkovo vyriešenie úloh bude jednoduchšie. V skratke, keď sa blíži deadline, nenechajte telo ovplyvniť stresom a radšej s prehľadom dokončite úlohu. Každopádne, ak by som robil veci na poslednú chvíľu ja, určite by boli na úkor kvality a sám by som s nimi nebol veľmi spokojný. Viac o strese ste sa mohli dočítať v našom predchádzajúcom článku o pracovnom strese.
Ak je času na vyriešenie úlohy veľa
Niekedy môže nastať opačný prípad ako v predchádzajúcom odseku a to, že na úlohu budete mať viac času, než naozaj potrebujete. Uvedomíte si, že keď úlohu stíhate v časovom limite, tak sa začnete venovať iným aktivitám, ako napríklad kontrolovanie sociálnych sietí. Vtedy už úlohe nevenujete 100 percentnú koncentráciu. Ani si neuvedomíte, koľko času tým “zabijete”, až kým termín nezačne „horieť“. Zrazu je čas vyčerpaný a z termínu, na ktorý ho bolo dosť, sa môže stať problém. Potom by sa opakoval rovnaký prípad ako v prvom prípade. Preto je najlepšie týmto „zabijakom času“ nepodľahnúť počas riešenia úlohy, ale radšej po jej ukončení.
Virtuálny asistent
Zdroj: http://xiliumonline.com/virtual-assistant-services/business/
Ak niečo nestíhate, začnete hľadať spôsob, ktorý by vám danú situáciu uľahčil. V zahraničí sa často využíva veľmi dobrý spôsob, tzv. virtuálny asistent. Na Slovensku nie je zatiaľ tak rozšírený. Na internete sa dajú nájsť rôzne ponuky takýchto asistentov, ktorí napríklad za 3-6 EUR pomôžu s prekladom textov, kontrolou pravopisu, či spracovaním reportov. Pri veľmi dôležitých úlohách sa vám virtuálny asistent môže zísť. Osobne som však tento spôsob zatiaľ nevyužil, ale určite to môže mať pozitívny dopad.
Po práci - o práci nie!
Zdroj: http://www.careeraddict.com/top-10-after-work-activities-to-enjoy-with-your-colleagues
Každý toho má v tomto období tak veľa, že je potrebné myslieť na prácu už dopredu. Ak by ste mali ešte aj vo voľnom čase myslieť na deadliny, ktoré sa zdá, že nestihnete, určite vám to pokazí náladu. Na správne dokončenie úloh treba mať čistú hlavu a preto je najlepšie si nájsť nejaké aktivity, ktoré vás po práci privedú na iné myšlienky. Osobne pravidelne využívam prechádzky, ak sa dá, tak si doprajem dlhší spánok a trávim čas s rodinou a známymi. Ak máte možnosť vybehnúť do fitka, určite si na to vyhraďte čas. Takéto aktivity napomáhajú k psychickému i fyzickému zdraviu. A keď je človek zdravší, má samozrejme viac energie.
Turbo mód
Zdroj: https://www.linkedin.com/pulse/understanding-intel-xeon-turbo-mode-how-affects-mark-laurence
Stalo sa vám, že ste sa dokázali prepnúť do svojho „turbo“ módu? Určite áno. Napríklad situácia pri úlohe, na ktorú ste bežne mali celý týždeň, dokážete zrazu splniť aj za 2 dni. Vďaka tomuto budete nabudúce vedieť, koľko vám podobná úloha zaberie času. V konečnom dôsledku to je dobré, pretože budete vedieť, že takáto úloha vás už nepohltí tak ako kedysi a možno si pri nej nájdete chvíľu aj na nejaké voľnočasové aktivity. Tým pádom k nej budete pristupovať s menším odporom alebo sa na ňu budete tešiť viac.
Verím, že môj článok bol pre vás inšpiratívny a pomôže vám aspoň trocha zvládnuť deadliny. Navyše sú tu čoskoro sviatky a nie je dobré s nimi začať zničený prácou. Pokiaľ máte vlastný spôsob, ako zvládať podobné situácie, dajte nám kľudne vedieť a necháme sa inšpirovať.
Zdroj: http://www.interez.sk/6-sposobov-trikov-vyuzit-svoju-obrovsku-lenivost-vo-svoj-prospech/
Zdroj úvodneho obrazka: http://www.huffingtonpost.com/mark-rubinstein/acclaimed-authors-talk-ab_b_10944106.html