Blog

Píšeme pre vás

Miroslav Nagy
/
22. august 2016
Ako sa čo najrýchlejšie zabehnúť po návrate z dovolenky?

Ako sa čo najrýchlejšie zabehnúť po návrate z dovolenky?

Poznáme to všetci. Leto je čas dovoleniek a každý z nás sa na tú svoju teší už dlho vopred. Či už je to výlet do hôr, k moru, do iného mesta za rodinou, alebo len poflakovanie sa po okolí, či čítanie kníh v pohodlí domova.

Tento článok som napísal už takmer pred dvoma rokmi a často sa k nemu pred odchodom na dovolenku vraciam, aby som si osviežil postupy, ako prežiť návrat do reality čo najlepšie. Pripájam vám teda k pôvodným tipom update, čo skutočne funguje aj s odstupom času.

Čím viac sa dátum začiatku dovolenky nezadržateľne blíži, sme čoraz viac v strese. Okrem milióna súkromných vecí, ktoré nám treba vybaviť pred odchodom (najmä ak sa vzďaľujeme na dlhšie a mimo krajiny) nás čaká ďalší milión, ktoré potrebujeme dotiahnuť v práci.

Niektorí to zvládajú lepšie než iní, ale väčšinou to nakoniec dopadne dobre u každého. Veď kto by chcel zmeškať vlastnú dovolenku :) Horšie je však po dovolenke naskočiť späť do rozbehnutého vlaku tak, aby to bolo čo najpríjemnejšie. V nasledujúcich riadkoch vám skúsim poradiť, čo funguje u mňa.

Ak si tento článok čítate až po návrate z dovolenky a prípravu ste pred odchodom nestihli, nezúfajte. Jeden tip sa nájde aj pre vás, na konci článku.

Plánovanie

S plánovaním toho, čo vás neodkladne čaká po návrate z dovolenky, by ste mali začať ešte pred jej odchodom. Vyhnete sa tak stresu v prvých dňoch v práci po návrate, kedy svoje myšlienky ešte sústredíte na úplne iné veci. Pred očami sa vám vynárajú zážitky z dovolenky a ste vyčerpaný z cesty, alebo toľkého ničnerobenia :)

Preto je veľmi prospešné, ak si niekoľko základných vecí naplánujete ešte pred odchodom. Dohodnite si zopár stretnutí, úlohu, ktorú potrebujete doriešiť, meeting s kolegami, a podobne. Po návrate sa tomu už nemôžete vyhnúť a núti vás to vašu koncentráciu venovať znova správnym smerom. Nepreháňajte to však, začnite radšej menej dôležitými vecami a nezabudnite, že si hneď na prvý deň nemusíte naplánovať 14 hodín práce a stretnutí. Po tomto dni by ste pravdepodobne potrebovali ďalšiu dovolenku, alebo PNku :)

UPDATE: Toto skutočne funguje výborne. Po návrate z dovolenky sa hneď viete zapojiť do pracovného procesu a nepotrebujete ďalších pár dní na rozbeh. Čo sa mi však ešte osvedčilo, je pridať si jeden deň voľna navyše. Po návrate z dovolenky pravdepodobne budete potrebovať oddýchnuť si z cesty, či niečo zariadiť. Keď sa vrátite po týždni či dvoch v nedeľu večer, pondelok by som si ešte nechal na "rekonvalescenciu" :)

Delegovanie

Pred odchodom na dovolenku delegujte rozpracované projekty a veci, ktoré sa nedajú odložiť, na vybraných kolegov. Poskytnite im potrebné informácie a spoľahnite sa na nich na 100%. Po návrate z dovolenky vám potom nedoriešené veci vrátia a hneď viete, do čoho sa treba pustiť. V lepšom prípade ich doriešia počas vašej neprítomnosti za vás a vy máte o starosť menej.

Pamätajte však na to, že potrebujú všetky potrebné informácie, aby mohli konať samostatne. Pokiaľ ich majú, dokážu sa rozhodnúť rovnako, ako by ste to v prípade potreby vyriešili vy. Ak im však nejaká časť skladačky chýba a situácia si to vyžaduje, pravdepodobne sa nevyhnete tomu, že vás budú počas dovolenky kontaktovať. Ak ste si chceli oddýchnuť od všetkého a všetkých, toto vás príliš nepoteší. A po dovolenke sa vrátite mrzutý a budete obviňovať celý svet z toho, že sa na nikoho neviete spoľahnúť. Chybu však v tomto prípade treba hľadať inde.

UPDATE: Opäť potvrdzujem, že toto platí. Ak správne spíšete a odovzdáte všetky nedoriešené veci, máte počas dovolenky pokoj od telefonátov a mailov, ak to sami chcete. Ja sa občas pristihnem, ako si prezerám pracovné maily, ale to skôr len zo zvedavosti. Skvelé je, že ich nemusíte riešiť, iba ich evidujete a máte aký taký prehľad, čo vás bude po návrate čakať. Ak sú to príjemné veci, super. Ak však nie, môže vám to pokaziť náladu a dovolenku, tak si to zvážte :)

Neinformujte všetkých, že odchádzate

Celý tento odsek je update. Už niekoľkokrát sa mi potvrdilo, že o svojej neprítomnosti treba informovať iba tých, ktorí to potrebujú vedieť. Napríklad klientov, s ktorými máte aktuálne niečo rozpracované a nedokončené, kolegov, dodávateľov a podobne. Ak by ste totiž hromadne všetkým oznámili, že od budúceho pondelka ste preč, pravdepodobne vás zavalia množstvom nových vecí, ktoré chcú do vášho odchoodu stihnúť. Možo ich stihnete a možno ich budete busieť znova delegovať, ale na pohode vám to nepridá. A druhou, ešte horšou možnosťou je, že síce niečo od vás budú potrebovať, ale ozvú sa až v momente, keď ste už preč. Niekto to za vás teda bude musieť doriešiť a tak okrem 100 vecí, ktoré ste zastupujúcim kolegom nechali, im pribudne ešte X ďalších. A keďže k nim možno nebudú mať potrebné info, viete, ako to dopadne :)

Ak ste nič z toho pred odchodom nestihli

Občas sa stane, že ste si pred odchodom na dovolenku nestihli pripraviť a naplánovať veci tak, ako by ste si želali. Alebo tento článok čítate až po návrate. Potom sa prvý deň v práci môžete cítiť napríklad aj takto:

Aby bol návrat do reality čo najmenej bolestivý a svoju produktivitu ste “vypimpovali” na maximum čo najskôr, najprv si v pokoji sadnite a popremýšľajte, čo ste riešili pred odchodom. Prebehnite doručenú poštu, aby ste mali prehľad, čo sa udialo počas vašej neprítomnosti. Ak to situácia umožňuje, vyberte si na začiatok svojho to-do listu do 5 dôležitejších, ale menších úloh a niekoľko menej dôležitých. Ich splnenie vám dodá entuziazmus a silu popasovať sa s ďalšími, ktoré ste si nechali na neskôr.

U každého funguje niečo iné

Ak zažívate po návrate z dovolenky podobné stresové situácie a neviete, do čoho sa pustiť skôr, alebo sa naopak nie a nie nakopnúť, vyskúšajte tieto triky. Samozrejme, čo platí u mňa, môže na niekoho mať úplne opačný efekt. Ako sa vraví - 100 ľudí, 100 chutí.

Rád sa dozviem o zaručených tipoch, ktoré po návrate z dovolenky dokážu naštartovať vás. Podeľte sa s nami o ne v komentároch pod článkom.

Miroslav Nagy
Miroslav Nagy Managing Director
Má podnikateľského ducha, o čom svedčí aj to, že do svojho prvého biznisu sa vrhol už ako 18-ročný. Slovné spojenie „nedá sa“ nepozná a vždy nájde riešenie aj na tie zdanlivo nevyriešiteľné situácie. Svoju prácu miluje a je j…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en