Blog
Píšeme pre vás


5 krokov, ako získať prácu snov
Každý po nej túži! Robiť to, čo vás naozaj baví a napĺňa je snom a lákadlom pre mnohých ľudí. Dostať sa k nej nemusí byť vždy jednoduchá cesta, ale rozhodne stojí za to. Vykročte tou správnou nohou za vysnenou prácou aj vďaka našim piatim krokom, ktoré vám môžu pomôcť do úspešného cieľa.
Práca snov je pojem relatívny, pretože pre každého môže predstavovať niečo iné. Definíciu toho, čo je prácou snov, nechám na každom z vás. Každý človek je predsa unikátny, má iné predpoklady pre ten-ktorý job, má vlastný hodnotový rebríček, iné skúsenosti, atď.
Zameriame sa v tomto článku skôr na tých, ktorí už vedia, čo je pre nich tá pravá a vytúžená práca snov, ale nedarí sa im k nej dopracovať. Preto sme sa rozhodli spísať praktické rady na základe našich dlhoročných skúseností, ktoré vám k jej získaniu môžu pomôcť a otvoriť dvere k vašej práci snov.
1) Požiadavky
Na pracovnom portáli alebo inom mieste ste si našli pracovnú ponuku spoločnosti, ktorá sa vám páči. Preštudovali ste si požiadavky, ktoré by mali uchádzači spĺňať a povedali ste si, že je to presne pre vás. Akoby ste si čítali o sebe samom. Výborne! Nasleduje príprava, ktorú určite netreba podceniť. Dajte si záležať na tom, aby ste spĺňali kľúčové požiadavky, tie menej dôležité vám možno dokážu odpustiť a doučíte sa ich časom. Všímajte si, akým spôsobom je napísaná pracovná ponuka a podľa toho sa zariaďte.
Ak je formálna, aj vaše oslovenie danej spoločnosti by sa tomu malo prispôsobiť. Ak je naopak nápaditá alebo uvoľnená, zvoľte tiež menej formálny spôsob oslovenia svojho budúceho zamestnávateľa.
Ak je v požiadavkách uvedené, aby ste zaslali svoje CV a motivačný list a aby tieto dokumenty boli v slovenčine, určite si dajte záležať, aby to tak bolo. Je pekné, že máte CV napríklad v angličtine, ale neposielajte len to. Ak chcete ukázať, že ovládate ďalší jazyk, priložte ho k slovenskému. Inak sa na to dá pozerať tak, že ste nepozorný, nerozumiete zadaniu a nesplnili ste požiadavky. A to predsa nechcete.
Nie je nič horšie, ako urobiť prvý zlý dojem tým, že pošlete svoju žiadosť o prijatie do zamestnania úplne odlišne od toho, čo sa od vás očakáva.
Tomuto sa vyhnite: Čerešničkou na torte je zaslať prázdny e-mail s prílohami (alebo aj bez nich), bez akéhokoľvek oslovenia, poďakovania, čohokoľvek.
2) Motivačný list a životopis
Tieto dva dokumenty sú to najdôležitejšie, čo si človek zodpovedný za výber uchádzačov môže o Vás prečítať. Zamerajte sa pri ich písaní na dôležitý obsah, formu. Vyvarujte sa slangovým výrazom, gramatickým a štylistickým chybám, nepresnostiam. Je potrebné si uvedomiť, že človek, ktorý vás má pozvať na osobný pohovor, sa môže alebo nemusí rozhodnúť urobiť to, práve na základe týchto dvoch dokumentov.
Myslite na to, že si denne prečíta desiatky motivačných listov a životopisov, a pokiaľ naozaj túžite po práci v danej spoločnosti, práve ten váš sa musí odlíšiť od zvyšku tak aby ho zaujal viac ako ostatné. Podajte ho pútavou formou, spomeňte všetky svoje silné stránky a predajte sa. Po prečítaní týchto dokumentov musí mať daný človek pocit, že presne vy ste ten, koho chce mať vo firme na obsadzovanej pozícii.
Určite neuškodí príjemná grafická úprava dokumentu, aby ulahodil oku aj po vizuálnej stránke a znova vám pomohol v odlíšení sa od iných uchádzačov. Rovnako decentná fotka v životopise vám môže pomôcť pri výberovom konaní na osobný pohovor do spoločnosti.
Pokiaľ zatiaľ nemáte relevantné pracovné skúsenosti, bude o to dôležitejší práve váš motivačný list. Adresovanie typu “Vážená spoločnosť” síce neuškodí, ale pokiaľ oslovíte priamo človeka, ktorý zodpovedá za výber uchádzačov, máte určite bod navyše. Takáto informácia sa bežne dá nájsť, väčšinou priamo v zverejnenej pracovnej ponuke.
V motivačnom liste si dajte záležať na tom, aby bol šitý na mieru danej spoločnosti a konkrétnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Vyzdvihnite svoje vlastnosti, ktoré môžu byť kľúčové pre výkon danej pozície. Ak sa napríklad uchádzate o prácu obchodníka, budú pravdepodobne vyššie nároky na to, aby ste boli dochvíľny, zodpovedný, komunikatívny atď, ako na to, že ovládate nejaký grafický program na pokročilej úrovni. Aj ovládanie takéhoto programu vám môže pridať bod, pretože to váš potenciálny zamestnávateľ môže vyhodnotiť ako bonus navyše alebo väčší rozhľad a záujem aj o iné smery, ale spomeňte to naozaj iba okrajovo, pretože to nie je rozhodujúce.
Tomuto sa vyhnite: Príliš o sebe nepreháňajte a hlavne neklamte, neskôr sa vám to môže vypomstiť. Určite nepripájajte k životopisu „selfie“ fotku z bujarej párty, na ktorej možno vyzeráte dobre, no nie je určená budúcemu zamestnávateľovi.
3) Pozvanie na pracovný pohovor
Svoj motivačný list so životopisom a všetkým ostatným, čo bolo potrebné, ste si perfektne pripravili, odoslali do danej spoločnosti a čakáte, čo bude ďalej. Málo ľudí si uvedomuje, že pracovný pohovor začína oveľa skôr, ako prídete na miesto svojho budúceho pracoviska. Pohovor v skutočnosti začína v momente, keď sa vás váš budúci zamestnávateľ rozhodne nakontaktovať a pozvať na pohovor.
Pokiaľ ste reagovali na nejakú pracovnú ponuku, buďte v najbližšej dobe v strehu. Vyzbrojte sa nabitým telefónom a pozitívnou energiou, pretože prvotný kontakt, napríklad telefonát, v ktorom vás pozvú na osobný pohovor, o vás taktiež veľa napovie. Samozrejme, môže sa stať, že vás telefonát zastihne v nevhodnej chvíli, ale pamätajte, že potrebujete zanechať dobrý dojem.
Tomuto sa vyhnite: “Nemám teraz čas, môžete mi zavolať tak o hoďku?”
Ak ho už naozaj nemáte, navrhnite, že sa ozvete neskôr vy. Inak to svedčí buď o vašom nezáujme alebo nezodpovednosti. Ani jedno z uvedených vám na dôveryhodnosti nepridá
4) Príprava
Ste na najlepšej ceste získať svoj "dreamjob". Našli ste pozíciu, na ktorú sa hodíte, všetko ste urobili správne, zaujali ste potenciálneho zamestnávateľa a pre to vás kontaktoval. Prvých 50% úspechu už máte za sebou, keďže sa rozhodli pozvať práve vás na pracovný pohovor.
Teraz prichádza to najdôležitejšie. Nie len, že si tých prvých 50% nechcete predsa pokaziť, ale chcete zaujať a získať zvyšné body, ktoré naklonia misky váh na vašu stranu.
Uistite sa, že viete, čo sa od vás očakáva. Znova si pozrite požiadavky na uchádzača a pripravte si zopár otázok, ktoré vás zaujímajú. Presvedčte sa, že viete, kam máte prísť na pohovor a poriadne si naplánujte cestu. Nemali by ste meškať ani prísť príliš skoro. Je potrebné si uvedomiť, že zrejme nie ste jediným kandidátom, ktorého na pohovor pozvali a že človek, ktorý zodpovedá za výberový proces, bude mať nabitý program, naplánovaný na minútu presne.
Naštudujte si čo to o spoločnosti, kam sa chystáte. V dnešnej dobe už nie je žiaden problém dopátrať sa k informáciám, ktoré sa vám môžu zísť. Pokiaľ je to možné, pred pracovným pohovorom si poriadne oddýchnite a načerpajte pozitívnu energiu. Každý z nás sa predsa rád stretáva s usmiatymi a pozitívnymi ľuďmi.
Tomuto sa vyhnite: "Neviem presne, čím sa vaša firma zaoberá. Nemal/a som čas si to pozrieť, reagoval/a som na každú pracovnú ponuku a mám v tom trošku chaos."
5) Pracovný pohovor
Je to tu. Veľký deň, ktorý môže zmeniť najbližšie obdobie vášho života. Prichádzate na miesto pracovného pohovoru. To, ako sa odprezentujete, je veľmi dôležité, preto myslite aj na neverbálne signály na stretnutí, o ktorých ste si už mohli prečítať článok na našom blogu.
Stres skúste nechať pred dverami budovy. Usadili vás a čakáte, kým príde človek, s ktorým sa najbližších pár minút budete zhovárať o vašich plánoch, skúsenostiach, o filozofii spoločnosti a o pracovnom mieste, o ktoré sa uchádzate. Spomeňte si, čo dôležité ste o sebe zabudli napísať v zaslaných dokumentoch a naformulujte si svoje otázky a prípadné požiadavky.
V druhom odseku som písal, aby ste to príliš nepreháňali a aby ste o sebe neklamali. Práve na pracovnom pohovore sa totiž častokrát odhalí, čo nie je úplne pravdivá informácia. Verte mi, že pre vás nebude príjemné, ak sa na pohovore prevalí nejaké klamstvo, ktoré ste o sebe uviedli. Určite vám to na sebavedomí a pokoji príliš nepridá, teda ak sa neuchádzate napríklad o pozíciu tajného agenta :)
Pozorne počúvajte, čo vám hovoria a čo sa vás pýtajú. Odpovedajte priamo a pokiaľ možno, bez vyhýbania sa. Pokojne sa pýtajte, ak ste požiadavkám na uchádzača úplne neporozumeli alebo máte nejaké nejasnosti. Prejavte záujem o spoločnosť, v ktorej sa o prácu uchádzate. Ak ste našli nejakú zaujímavú informáciu alebo úspech danej firmy, nezabudnite to spomenúť. Znova tým získate body navyše.
Každý pracovný pohovor, nech už ide o akúkoľvek pozíciu, má nejakú postupnosť.
Ako to môže prakticky vyzerať, si pozrite v názornom videu
Tomuto sa vyhnite: Pri podávaní ruky a predstavovaní sa osobe, ktorá zodpovedá za nábor, sa bez váhania medzi zuby opýtate, aký je plat.
V lepšom prípade vás usmernia, že toto je otázka, ku ktorej sa dostanete neskôr. V horšom prípade ste si práve vyslúžili jedno veľké nie a je po vašej práci snov.
Pri otázke ohľadne bývalých zamestnaní odpovedajte vecne a pokiaľ možno, stručne. Aj tu platí pravidlo, že “ak nevieš povedať nič dobré, radšej nehovor nič”. Teda pokiaľ ste v predošlých zamestnaniach mali nejaké problémy, ktoré zapríčinili, že ste odtiaľ odišli, nezachádzajte príliš do detailov. A hlavne, svojich predošlých zamestnávateľom neohovárajte a neočierňujte. Viac, ako zlé svetlo na nich, to vrhá negatíva práve na vašu osobu.
Celkovo platí, že by ste mali byť maximálne pozitívny/a. Nikto predsa nechce pracovať s ufrflancom, ktorý v konečnom dôsledku môže nie len pokaziť deň ostatným kolegom, ale aj demotivovať svojim správaním zvyšok kolektívu. Pokiaľ ste sa na pohovore dozvedeli všetko, čo potrebujete, a taktiež váš potenciálny zamestnávateľ má všetky potrebné informácie o vás, pohovor sa bude blížiť ku koncu. Pozorne počúvajte, aký bude ďalší postup. Kedy vás budú kontaktovať, akým spôsobom, prípadne, čo sa od vás ešte očakáva, aby ste doplnili, atď.
Vyhnete sa tak nedorozumeniam alebo prípadnému sklamaniu. Pokiaľ sa na pohovore dohodnete na ďalšom postupe a niečo ďalšie sa z vašej strany očakáva, určite to splňte najneskôr do stanoveného termínu. Svedčí to o vašej zodpovednosti a taktiež o vašom zapálení pre vec. Nemotivovaný a taktiež príliš premotivovaný človek nemusí byť to, čo váš zamestnávateľ ocení.
Čo o vás prezradia vaše gestá a mimika na pohovore?
Zlaté pravidlá na záver:
-Pozorne si prečítajte požiadavky pre danú profesiu a splňte ich do bodky podľa očakávania spoločnosti.
-Všetky dôležité informácie zhrňte do životopisu, ktorý bude písaný spisovne bez slangov a bude mať príjemnú grafickú úpravu. Pekná fotka v životopise je určite plus.
-Motivačný list smerujte konkrétnej spoločnosti na konkrétnu pracovnú pozíciu. Dôležité je, aby ste sa odlíšili od ostatných uchádzačov a vniesli doň svojský štýl.
-Dávajte pozor, čo uverejňujete na vašich sociálnych sieťach, pretože si to personalisti a prípadný zamestnávateľ určite pozrú.
-Buďte v strehu, keď vás zo spoločnosti budú chcieť kontaktovať a vždy promptne reagujte. Nechcete si predsa nechať ujsť príležitosť.
-Pred pohovorom si dôsledne pozrite informácie o spoločnosti a ešte raz si prečítajte informácie o pracovnej pozícií, o ktorú ste sa uchádzali.
-Na pohov príďte vždy včas, pripravený, slušne upravený a pozitívny.
-Buďte sebavedomý, úprimný, uvoľnený a hlavne sám sebou.
-Urobte alebo povedzte niečo, čo vás môže odlíšiť od iných uchádzačov, aby si vás zapamätali. Či už poviete niečo vtipné na odľahčenie alebo nejakú zaujímavú vlastnosť, skúsenosť, záujem v súvislosti s pracovnou ponukou, ktorá je jedinečná, vám môže pomôcť.
-Pracujte aj s gestami, mimikou a celkovou neverbálnou komunikáciou.
-Prejavte záujem a chuť pracovať pre danú spoločnosť a ak vás niečo zaujalo, určite to spomeňte.
-Pýtajte sa! Kto sa pýta, vie.
Verím, že sme vám pomohli pri príprave na celý výberový proces a ukázali, ako sa naň pozerá človek, ktorého úlohou je nájsť toho najlepšieho kandidáta na danú pozíciu. Od pozície k pozícií alebo spoločnosti sa to môže líšiť, no dodržaním týchto „pravidiel” si určite pomôžete k tomu, aby ste získali svoju prácu snov.
Ak sa vám článok páčil alebo chcete pomôcť aj iným vo svojom okolí, ktorí svoju prácu snov ešte hľadajú, zdieľajte ho cez sociálne siete.
Napíšte mi do komentára, s akými vecami ste sa na pracovných pohovoroch stretli vy a aké máte skúsenosti s hľadaním zamestnania. Držím vám palce, aby ste si našli svoj "dreamjob".