Blog

We write for you

Juliána Odziomková
/
/
8. april 2021
Smajlíky ktoré možno neznamenajú to, čo si myslíte!

Smajlíky ktoré možno neznamenajú to, čo si myslíte!

Emoji, emotikony alebo smajlíky sú už automatickou súčasťou našich digitálnych konverzácií. Často nimi doplňujeme k textu chýbajúcu emóciu alebo vyjadrujeme informáciu “medzi riadkami”. Správne vnímanie významu smajlíkov síce podľa ich tvorcov existuje...digitálna spoločnosť však hovorí niečo iné . Ak používate niektorých z nasledovných smajlíkov, mali by ste si dať pozor na kontext celej správy, aby napokon nevyznela úúúúplne inak, ako ste plánovali. 

 

 
Decentne sa usmievajúca tvárička s výrazom “ešte chvíľu a nájdem si ťa”? Bravo. Tohto smajlíka chcete používať iba výnimočne. 


Neviete ako inak vyjadriť druhej osobe záujem o “niečo viac”? Týmto smajlíkom to vysvetlíte veľmi rýchlo, ale zároveň ním dodáte pocit, že to nemyslíte vážne a ide vám len o jedno. (Používať ho? Nie!)


Oficiálne symbol objatia, podľa digitálcov je to skôr vyjadrenie “je mi jedno, rob si čo chceš” alebo “vzdávam sa, už sa mi to nechce riešiť.”


Nahnevaná tvárička s býčím výrazom zlosti? Vraj nie! Tento smajlík vraj vyjadruje dosiahnutý úspech či cieľ. Hm. Podľa nás je to stále skôr iba veľmi nahnevaný alebo tvrdohlavý výraz.


Vyzeráte takto pri zívaní? Ani my nie. Ale tvorcovia tohto emotikonu tvrdia, že áno. Nevyzerá to skôr ako stav absolútnej zúfalosti?


Vraj pocit úľavy po smutnej udalosti. Pri úľave snáď človek nie je smutný, či hej? Tento smajlík vyjadruje skôr pocit úzkosti či obáv.


Odpočívajúca tvárička. Odpočívať s otvorenými ústami? Nie je to skôr výraz údivu a prekvapenia?


Podľa nás modliace sa ruky podľa tvorcov je to symbol poďakovania. Tak či tak, tento emotikon je vhodný v oboch prípadoch.


Toto nie je “daj päť” alebo “highfive” ale symbol úderu a bitky.


Toto je highfive.


Emotikon hada vraj vyjadruje aj symbol “otvorenej kritiky”. To ste vedeli?


S týmito emotikonmi opatrne. Podobnosť s časťami ľudského tela je náhodná, ale ľudia sú vynaliezaví.


Toto nie je koláčik. Fakt nie.


Batát prekrojený na polovicu. Pochopili by sme celý batát, ale prečo na polovicu (a hlavne kto to takto krája)? Ale odpustíme mu to pretože batáty máme radi!

Pri virtuálnej textovej debate je dôležité pozerať najmä na slová, ktoré používate. Smajlíkmi sa situácia často zachrániť nedá. Alebo ju to ešte zhorší. V oficiálnej komunikácii (v práci či škole) odporúčame používať maximálne toho usmiateho. Emotikonové kreácie sú vhodnejšie do neformálnej a uvoľnenej komunikácie.

Juliána Odziomková
Juliána Odziomková Copywriter
Ak hľadáte empatickú bútľavú vŕbu a zasnenú filozofku v jednom, ste na správnom mieste. Juliána rada počúva ale i rada rozpráva a rovnako tak aj píše. Je chameleónom ako v spoločnosti, tak i čo sa jej vlasov týka - nikdy nevieme, s čím príde zaj…
About author
By using the sites operated by 4ME MEDIA s. r. o. you agree to the use of cookies that help us provide better service. More info
sk
en