Blog
We write for you


Google Drive vs Dropbox
Človek by mohol mať pocit, že v posledných rokoch sa roztrhlo vrece s cloudovými službami. A veru nie je sa čomu čudovať. Objem nami využívaných dát sa z roka na rok zväčšuje a príchod múdrych telefónov nám vytvoril potrebu mať svoje fotografie, videá či iné osobné dokumenty vždy poruke. Veľkosť dátových zariadení ako sú pevné disky a usb kľúče sa objemovo zmenšila a obsahovo zväčšila, avšak cloudové úložiská ponúkajú aj iné výhody okrem náhrady pevných médií.
Jedným z hlavných ťahúňov, prečo ich využívame čoraz viac, je ich jednoduchá dostupnosť a použiteľnosť kdekoľvek a hlavne možnosť dáta nie len zálohovať ale aj zdieľať s ostatnými. Stávajú sa tým neoddeliteľnou súčasťou každej kancelárie a preto si dnes porovnáme oboch lídrov na trhu a nakoniec si povieme aj o iných možných alternatívach, pretože konkurencia naozaj narastá.
Zdieľanie dát a dostupnosť
Tak ako Google Drive (ďalej len Drive) aj Dropbox vám ponúkajú možnosť nahrávať svoje dáta zo smartfónov, pc a webového klienta, aby ste k nim mali prístup z ktoréhokoľvek podporovaného zariadenia. Pri používaní služby z mobilných zariadení oboje ponúkajú vydarené aplikácie, ktoré sa príjemne a intuitívne používajú a hlavne sú k stiahnutiu zdarma. Uživatelia Windows phone a Linuxu si však Drive neužijú, nakoľko nemá oficiálnu podporu. Dropbox áno.
Vzhľad desktopových klientov
Desktopový klient je už v dnešnej dobe samozrejmosťou, avšak pokrytie platforiem má Dropbox predsa len lepšie. Od Windows, cez Linux až po IOS. Po inštalácii klienta sa vám v paneli úloh vášho operačného systému objaví jeho ikonka, takže jeho obsluha je rýchla a praktická. Pri oboch vám na pevnom disku vznikne zložka, vďaka ktorej môžete nahrávať svoje dáta jednoduchým vložením vašich súborov (tzv. drag n drop) do nej. Je to jednoduché a funguje to aj pri webovom klientovi, čo veľa ľudí určite ocení. Jednou z funkcií, ktorá naozaj poteší, je možnosť vytvárania podzložiek, kde každú je možné zdieľať s ľuďmi, ktorých si sami určíte. To ponúka Drive aj Dropbox.
Google drive vám dovolí nahrávať súbory veľké až 5TB, čo by malo uspokojiť aj náročnejších užívateľov. Dropbox má u webového klienta obmedzenie na 10GB súbory, ale desktopový a mobilný klient by mal byť bez akýchkoľvek obmedzení.
Rýchlosť zdieľania, teda nahrávania dát sa dá regulovať podľa vašich potrieb v nastaveniach. Drive v štandardnom nastavení využíva 100% šírky pásma, kde Dropbox používa 75%. Je známe, že Drive máva problémy s rýchlosťou pri nahrávaní veľkých súborov. Tento problém však môže odstrániť nastavenie proxy z automatického na priame spojenie.
V tejto kategórii vyhráva Dropbox, vďaka rýchlemu a stabilnému nahrávaniu a okamžitej odozve pri nahraní dát. Je to zrejmé hlavne pri zdieľaní súborov kde v Dropboxe užívateľ, s ktorým zdieľate dáta, ihneď vidí, že boli nahraté, Drive máva občas menšie zdržanie.
Porovnanie webového rozhrania
Funkcie
V tejto kategórii je jasné, že Drive bude mať navrch, nakoľko Google sa nezameriava len na konkrétne aplikácie ale na celý funkčný ekosystém webového rozhrania. V tomto prípade môžete priamo v Drive používať aj všetky ostatné služby od internetového vyhľadávania (ktoré samozrejme funguje aj s vašimi dátami na Drive) až po Google dokumenty, predstavujúce alternatívu balíka Microsoft Office. Bohužiaľ aj keď Dropbox dokáže pracovať so zdieľanými dátami, v tejto oblasti za Drive zaostáva.
Ceny a Programy
Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere toho či onoho produktu je samozrejme vždy aj cena. Tu potešíme aj tých, ktorí obracajú každé euro. Obaja duelanti majú ponuku viacerých programov a medzi nimi je aj tzv. “free”, čiže zdarma. Drive vám za túto “sumu” :) ponúkne 15GB úložisko. Pre štastlivcov ako ja, ktorý si zakúpili smartphone podporovaný spoločnosťou Google (Motorla G). vám na Drive zdarma na 2 roky pridajú ďalších 45GB. Free program je možné rozšíriť v odstupňovaných balíčkoch od 2 dolárov rovnajúcich sa 100GB priestoru až po 300 dolárov ročne za solídnych 30TB.
Takúto ponuku je len tažké prekonať. Dropbox po dlhoročných skúsenostiach vsadil na jednoduchosť a preto má len free, pro a business program, kde pro verzia vás vyjde na 10 eur mesačne (1TB dát s možnosťou obnovy dát) a business (ponúka doslova “toľko priestoru na dáta, koľko potrebujete”) Dropbox free ponúkne 2GB (ktoré je možné si rozšíriť až na 100GB, ak sa vám podarí získať Dropboxu nových uživateľov vo forme vašich známych. V tomto prípade ide bod Googlu vďaka lacnejším balíčkom a väčšej flexibilite v predplácaní dát.
Cenníky - aktuálne cenníky oboch služieb nájdete na ich stránkach Google a Dropbox.
Bezpečnosť a súkromie
V tejto oblasti sa pokúsim byť stručný, nakoľko obe spoločnosti sú na trhu už pár rokov, využívajú najmodernejšie a najlepšie možnosti šifrovania dát a teda je len na vašom osobnom pocite, ktorej spoločnosti zveríte svoje dáta a citlivé údaje. Myslím si, že ani jedna služba nie je krokom vedľa. Pre mnohých môže zavážiť fakt, že už od spoločnosti Google využívajú e-mailovú alebo inú službu. Pre vlastníkov Google účtu je služba Drive automaticky prístupná a preto neexistuje dôvod na to ju nevyskúšať. Aj tak by som povedal, že v tomto prípade sa jedná o remízu.
Rekapitulácia a alternatívy
Ak by sme na to mali ísť bodovým hodnoteným, výsledok by bol 3:3, čo z toho robí jasnú remízu. Každá zo služieb má svoje pre a proti a preto je len na vás, ktorá lepšie vyhovuje vašim potrebám.
Ako som už na začiatku spomenul, na tomto trhu sa objavuje stále množstvo alternatív a preto sa pokúsim vypichnúť pár tých najzaujímavejších. Používateľov vyššie spomenutého balíka Office určite zaujme fakt, že aj Microsoft už má svoje online úložisko s názvom OneDrive (predtým SkyDrive). Zaujímavým priamym konkurentom Dropboxu je služba Copy. Osobne som ju používal pre súkromné účely, bohužiaľ po 4 rokoch funkcie zatvára svoje brány a je takou ukážkou toho, aký nestály tento trh je. Možno patríte k tým, ktorí nie sú veľkí fanúšikovia Google či Dropboxu alebo vyžadujete väčšiu bezpečnosť vašich dát.
V takom prípade odporúčam Tresorit. Ich primárnym cieľom je ponúknuť čo najbezpečnejšie úložisko pre vaše dáta. Upozorňujem však na dve veci. Ich autentifikačný systém je naozaj prísny pre čo najväčšiu bezpečnosť a preto zdieľanie nie je okamžité ako pri Drive či Dropboxe a vami zvolené heslo je nemenné a pri jeho zabudnutí nie je možné ho obnoviť alebo zmeniť. Účet je vtedy možné zreštartovať avšak prídete o všetky uložené dáta (tak pozor na to).
Dúfam, že môj článok vám bol aspoň trošku nápomocný a ak by vás zaujímalo niečo viac, s kľudom angličana sa pýtajte v komentároch, na fb, či na webe.