Blog
We write for you


Brutalizmus
Môj dnešný článok budem venovať svojmu obľúbenému architektonickému štýlu, brutalizmu. Budem sa vám snažiť vysvetliť prečo a ako sa stavali tieto obrovské objekty a odprezentujem vám pár z mojich favoritov.
Tento štýl sa stal populárnym od 50-tych rokov, a to nielen v sovietskych štátoch, ale takéto stavby nájdeme aj v Japonsku, USA, Kanade, Izraeli a na ďalších miestach vo svete. Tento smer jasne vyjadruje a priznáva použitý materiál a konštrukciu. Výrazne sa používa pohľadový betón. Už samotný materiál zdôrazňuje hmotnosť objektu. Taktiež uplatňuje uzavretý pôdorys a obrys stavby v zmysle uzavretej kompaktnej kompozície hmôt, často v podobe kvádra. Ich priečelia tvoria veľké betónové plochy, ktoré kontrastujú so zasklenou konštrukciou alebo častejšie s malými oknami.
Slovo brutalizmus je pravdepodobne odvodené z francúzskeho spojenia režný betón - “béton brut”, ktoré bolo spojené so začiatočným písmenom priezviska Petra Smithsona (Sm) a mena jeho manželky (Ali) - teda Brut+ali+sm. Samozrejme však je súvislosť aj so samotným brutálnym charakterom stavby. Okrem funkčnosti a vizuálneho efektu si mnohí zvolili tento spôsob aj kvôli zníženiu nákladov.
Budova Národného zhromaždenia v Dháke
Budova je ako stred komplexu vládnych budov, a je umiestnená nad jazerom v hlavnom meste Bangladeshi. Stavba bola dokončená v roku 1982. Architekt, Louis I. Kahn vychádzal z myšlienky, že v parlamente pôsobí duch spoločenstva. Základný koncept vychádza z miesta zhromaždenia. Zhromaždenie etabluje alebo modifikuje ľudské inštitúcie. Budova vyjadruje „formu“ súborov, ktorá sa skladá z vysokých oblých hmôt, zoskupených okolo centrálneho jadra, v ktorom sídli hlavná komora zákonodarného zhromaždenia. So stavbou chceli vyjadriť hlavne stabilitu a tradíciu.
Katedrála “Nevigeser Wallfahrtsdom”
Myslím si, že toto je jedna z tvarovo najzaujímavejších katedrál v Európe. Na prvý pohľad sa nám môže zdať ako betónová skala. Nachádza sa v nemeckom meste Neviges. Navrhol ju známy architekt, nositeľ Pritzkerovej ceny, Gottfried Böhm. Stavba sa začala v roku 1963 a trvala päť rokov.
Buzludža
Tento, teraz už opustený monument, bol stavaný v rokoch 1974-1981 pod vedením architekta Georgia Stoilova na mieste bulharsko-tureckých vojen. Nachádza sa na balkánskych pohoriach. Bola to najveľkolepejšia stavba svojho času, lebo okrem samotnej budovy museli vybudovať aj cestnú infraštruktúru okolo. Pracovalo na nej takmer 6000 ľudí. Okrem obrovskej kruhovej predsiene budovu tvorí 70 metrová veža s obrovskou 12 metrovou červenou hviezdou (je trikrát väčšia ako na Kremli v Moskve). V hlavnej sále sú stále viditeľné mozaiky, v rozlohe 510 metrov štvorcových. Monument v plnej kráse fungoval len osem rokov, lebo v roku 1989 socialistická vláda padla. Po tejto zmene sa budova opustila a bola vystavená krádežiam, vplyvu počasia a ďalších okolností. V súčasnosti je majetkom socialistickej strany, ale bohužiaľ na renováciu nie sú finančné zdroje.
Ešte vám dávam do pozornosti ďalšie neobvyklé stavby postavené v tomto zaujímavom štýle:
SESC Pompéia, São Paulo, 1986
Habitat 67, Montreal, 1967
The Prentice Women's Hospital, in Chicago, 1975 (zbúrané)
Knižnica Geisel 1970
Kostol Wortuba, Viedeň
Dúfam, že sa vám tento článok páčil. Ak máte nejaké svoje obľúbené budovy, podeľte sa o ne s nami v komentároch.
Zdroje:
http://urbex.cz/2013/05/buzludza-socialisticky-monument-v-bulharsku/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Brutalizmus
http://urbanplayer.hu/kult/szuprtumblr-total-brutalizmus/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Budova_N%C3%A1rodn%C3%A9ho_zhroma%C5%BEdenia_v_Dh%C3%A1ke