Blog
Píšeme pre vás


Svetlo a tieň v grafickom dizajne
Svetlo a tieň ovplyvňujú farby predmetov, poskytujú nám zároveň informácie o ich veľkosti, tvare, vzdialenosti, štruktúre a pod. Samozrejme v bežnom živote si nie vždy uvedomujeme ich prítomnosť. To ako fungujú v grafickom dizajne, si priblížime v tomto článku.
Ak sa poobzeráte okolo seba, uvidíte, že každá vec okolo vás vrhá akýsi tieň. Jeho veľkosť, ostrosť a intenzita závisia od dopadajúceho svetla. Všimnite si, kde je tieň najtmavší, kde najsvetlejší a kde sa úplne stráca. Takisto svetlo a odlesky na predmetoch. Pokiaľ si viete tieto aspekty uvedomiť, budete ich vedieť aj implementovať čo najrealistickejším spôsobom do vášho vizuálu.
Určite ste sa už stretli s prehnaným použitím svetla alebo tieňa.
Pokiaľ chcete, aby váš objekt pôsobil čo najreálnejšie, vyhnite sa automatickým nastaveniam ako sú drop shadow, outer glow a podobne, ktoré dodajú maximálne na dramatickosti.
Príklad použitia efektu drop shadow. Keď sa pozriete na objekty v strede, máte pocit, že sa vznášajú. Je preto lepšie si v takomto prípade vytvoriť vlastný tieň, ktorý bude viac realistický.
Je dôležité pamätať na dve veci:
Účel: Uistite sa, že efekt, ktorý použijete, má praktický účel a zmysel. Čo vlastne chcete dosiahnuť použitím svetla a tieňa?
Jemnosť: Treba dodržiavať zásadu menej je viac. Svetlá a tiene by mali pôsobiť čo najjemnejšie, najmäkšie.
Ako teda funguje svetlo a tieň?
Pár tipov ako na to:
- Použitie farby na vytvorenie dojmu hĺbky.
Zatiaľ čo svetlé farby vníma naše oko ako v pozadí obrazu, tmavé farby sú v popredí.
- Pridajte gradient na pozadí.
Zapnite si doma lampu a pozrite sa na jednu zo stien. Vidíte, že stena nie je homogénna, ale že v niektorých častiach je svetlejšia a v iných tmavšia. Tu je príklad ako môže vhodne zvolený gradient, napr. na vašej webstránke, pomôcť lepšie nasmerovať vaše oči a upriamiť tak pozornosť na konkrétny prvok/element, ktorý potrebujete.
V prvom prípade je dôraz na názov produktu, v druhom na samotný produkt.
- Tieň na objekte.
Takéto tieňovanie na plochom objekte môže pomôcť k vytvoreniu efektu vrstiev. Jeden objekt na druhom. Napríklad aj pri typografii.
- Nastavenie priehľadnosti.
Ako už všetci vieme, svetlo a tieň nie sú ani v reálnom živote nepriehľadné. Preto je dobré na to myslieť aj pri dizajnovaní vašej „fiktívnej scény“ a pracovať s priehľadnosťou.
- Efekt vystúpeného a zapusteného písma.
Napodobenie tlače z výšky a tlače z hĺbky v digitálnej forme môže byť tiež alternatívou ako ozvláštniť a spraviť vašu typografiu zaujímavejšou a efektnejšou.
Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil. Ak máte aj vy nejaké dobré tipy a rady ako urobiť vašu prácu realistickejšou, napíšte nám do komentu. :)
Zdroje:
www.webdesign-inspiration.com
www.jacksonalves.com
www.pinterest.com
www.dribbble.com