Blog
Píšeme pre vás


Slovenský dizajnér písma – Peter Biľak
Peter sa narodil v Prešove za bývalého Československa. V súčasnosti žije v holandskom meste Haag a za sebou má množstvo úspešných projektov. Jeho fonty používa britský Sunday Times i slovenský denník Sme. Vytvoril kolekciu poštových známok pre Holandskú poštu. Založil typografické štúdio Typotheque a ako prvý spustil online predaj webových fontov. V spolupráci s parížskym štúdiom Ruediho Baura je autorom orientačného systému pre viedenské letisko. Vydáva časopis o kreativite na neočakávaných miestach – Works that work, a popri svojej práci aj učí na Royal Academy of Arts v Haagu. Napriek všetkým týmto úspechom by som chcela venovať trochu pozornosti aj jeho iným projektom, ktoré ma zaujali.
TPTQ Arabic
Na blogu https://tptq-arabic.com/ (sesterská firma Typotheque) som našla ukážku pár detských kníh v arabskom písme Greta Arabic, alebo Greta Text Arabic, ktoré sa stávajú populárnymi v rôznych publikáciach. Úmyslom TPTQ Arabic je priviesť rovnakú pozornosť arabskej typografii, akú nadobudla latinka v posledných desaťročiach. “História arabského písma je silno spätá s islamom a jeho šírením. Vývoj písma v arabskom svete zastal asi v roku 1400. V Európe priniesol Gutenberg obrovský boom, pretože písmo sa prestalo fixovať na Bibliu a začalo byť komerčne zaujímavé v rámci civilného využitia. Toto v arabčine nikdy nenastalo a mení sa to až v posledných desaťročiach. Arabské písmo bolo vždy viazané na Korán a nebolo ho potrebné nijako meniť. Dnes v čase korporátnych identít firiem a televíznych kanálov sa ukazuje, že písmo, ktoré funguje v Koráne, nefunguje na televíznej obrazovke. Tak vzniká dopyt po modernom využití arabčiny,” tvrdí Biľak v rozhovore pre týždenník Trend.
Zdroj:https://tptq-arabic.com/blog/
Slovenská poštová známka
Známka vznikla pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. S ňou som sa po prvýkrát stretla na sociálnej sieti, kde mala veľa priaznivých hodnotení. Pre mňa, ako obyčajného smrteľníka, sa vymyká štandardným vizuálom slovenských známok a zároveň zobrazuje to najkrajšie, čo na Slovensku máme. Lesy údajne pokrývajú 40% krajiny, a myslím že je tomu tak aj v priestore známky :)
Zdroj:https://www.facebook.com/typotheque
Fontstand
Aplikácia Fontstand, ktorej je Peter spoluzakladateľom, umožňuje vyskúšať si písma bezplatne alebo si ich mesačne prenajímať za zlomok ceny. V prípade 12 mesačného prenájmu zaručí následné neobmedzené používanie natrvalo. Na výber je aktuálne 957 písem z databázy 42 typografických štúdií. Písma sa môžu navyše zdieľať s ostatnými ľuďmi, s ktorými spolupracujete. Študentom je poskytovaný špeciálny program vo viere, že mladí dizajnéri by mali mať možnosť využívať kvalitné fonty už počas svojho štúdia, keď si nemôžu dovoliť klasické spôsoby.
Zdroj: http://www.howdesign.com
Na záver chcem len dodať, že Petra je možné zastihnúť na rôznych zaujímavých podujatiach organizovaných u nás, ako boli napríklad: By Design Conference, Farebná šeď – Buntes Grau, Like Festival. V poslednom odkaze chcem trochu poukázať na veľmi príjemnú skúsenosť dizajnérov s jeho spoluprácou a profesionalitou.