Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Galajda
/
/
/
1. november 2015
Polygrafická príručka (David Bann)

Polygrafická príručka (David Bann)

Určiť skutočnú hodnotu dobrej knihy je priam nemožné. Je to hlavne preto, že kniha môže rôzne vplývať na každého z nás. Hneď na úvod si preto dovolím jeden krátky, no výstižný citát, ktorý dobre vysvetľuje hodnotu knihy.

„Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“
Adelbert Von Chamisso

 

Vitajte.

Pred Vami je nový seriál venovaný knihám, predovšetkým tým, ktoré sú označované ako „odborné“. Spolu si postupne predstavíme niekoľko knižných titulov, ktoré sú na našom trhu dostupné a predstavujú akýsi základ, ktorý by „nemal chýbať“ v knižnici grafického dizajnéra. Slovné spojenie „nemal chýbať“ je ale tak trochu zavádzajúce. Neexistuje totiž žiadne pravidlo, ktoré by z Vás robilo lepšieho či horšieho dizajnéra na základe počtu kníh, ktoré vlastníte.

Ako prvú si v našom seriáli prelistujeme knihu s názvom „Polygrafická príručka“ (z anglického originálu „The All New Print Production Handbook“) od Davida Banna. Ako už zo samotného názvu vyplýva, ide skôr o knihu (alebo ak chcete príručku) pre dizajnérov, ktorí hľadajú odpovede na technické otázky, ako o knihu nabitú kreatívnymi ukážkami. Nejedná sa pritom o žiadnu novinku (kniha u nás vyšla už v roku 2008), no predstavuje výstižný sumár informácií z oblasti polygrafie od predtlačovej prípravy až po dokončovacie spracovanie.




Kniha je, na 224 stranách, rozdelená do ôsmych kategórii, ktoré sú pre lepšiu orientáciu oddelené farebne:

  • Tlač v 21.storočí
  • Predtlačová príprava
  • Nátlačky a tlačové formy
  • Tlačové techniky
  • Papier a tlačové farby
  • Dokončovacie spracovanie
  • Spolupráca s tlačiarňou
  • Prílohy

Úvod knihy (Tlač v 21. storočí) je venovaný stručnému pohľadu do histórie polygrafie a postupnej digitalizácii. Autor mapuje postupný prechod od analógových technológii (ručná sadzba) až po nástup digitálnej sadzby (príchod prvých osobných počítačov).

Za zmienku stoja určite kapitoly „Predtlačová príprava“ a „Tlačové techniky“, v ktorých autor zrozumiteľnou formou a výstižne opisuje danú problematiku. Celkovo ma príjemne prekvapilo ako autor vzhľadom na rozsiahlosť problematiky (ktorou polygrafia bez pochýb je) na pomerne malom priestore dokázal danú tému vysvetliť. Z knihy sa dozviete všetky podstatné informácie, kto by ale chcel zájsť viac do hĺbky, musí siahnuť po inej knihe.




V knihe nájdete množstvo užitočných ilustračných obrázkov, ktoré boli zvolené tak, aby boli hneď na prvý pohľad zrozumiteľné. Veľmi pekne je v knihe vysvetlená problematika farieb od úplných základov (čo je to raster) až po teóriu farieb a farebné separácie. Autor venoval dostatočný priestor aj samotnej problematike rastrovania.



Na konci knihy nájdete kapitolu „Spolupráca s tlačiarňou“ (tú ocenia najmä manažéri), v ktorej autor vysvetľuje celý proces od výberu vhodnej tlačiarne až po časový plán a objednávku tlače. Zvlášť užitočný je slovníček, ktorý zaberá slušných 30 strán. Nechýbajú tiež užitočné prílohy ako napríklad formáty papiera (podľa ISO noriem), vzorce na výpočet spotreby papiera, ale aj zahraničné formáty kníh.


 

Pár slov na záver

Osobne by som knihu odporučil skôr začínajúcim dizajnérom, ktorí hľadajú vhodný zdroj informácii o tlačových technikách alebo ľuďom, ktorí sa radi dozvedia niečo viac o tlačovom procese. Vzhľadom na to, kedy u nás kniha vyšla, už neobsahuje najnovšie technológie (napríklad problematika skenovania mi prišla už ako „zbytočná“ – aj keď je to zaujímavé čítanie). Na druhej strane vie kniha ponúknuť spoľahlivé informácie, ktoré ocenia aj pokročilí dizajnéri, ktorí z času na čas potrebujú „oprášiť“ zabudnuté poznatky.

Keď som pred niekoľkými rokmi začínal ako grafický dizajnér, hľadal som odpovede na množstvo otázok, ktoré mi nemal kto zodpovedať. Na mnohé z nich mi dala odpoveď práve táto kniha. Aj vďaka nej som neskôr vedel, akým smerom sa chcem uberať a aké informácie ďalej hľadať.

Za prijateľnú cenu (približne od 15 do 20 € v závislosti od obchodu) ide o užitočnú knihu, ktorá pomôže mnohým dizajnérom. Prajem príjemné čítanie.

Názov: Polygrafická príručka
Autor: David Bann
Rozmery: 170 x 220 mm
Počet strán: 224 strán
Väzba: Tvrdá flexi väzba
Jazyk: Slovenský jazyk
Rok vydania: 2008


 

Tomáš Galajda
Tomáš Galajda Graphic Designer
Pod heslom "Dizajnujem, teda som" neustále tvorím a objavujem nové veci. Verím, že kvalita každého vizuálu sa ukrýva v jeho detailoch. Som perfekcionista a v dizajne preferujem čisté a prehľadné riešenia. Rád sa venujem tvorbe log, korporátnych ident&iacut…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en