Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
/
16. január 2017
Milton Glaser

Milton Glaser

Už je to nejaký čas čo som písal prvý článok do kategórie Osobnosti grafického designu. Pokúšal som sa odvtedy priniesť viacero článkov z rôznych odvetví a tak prísť na to, o čom bude relevantné písať a čo bude zaujímavé pre samotných čitateľov nášho blogu. Myslím si, že práve táto téma je jedna z tých, ktoré vás oslovili najviac a rozhodol som sa v nej pokračovať, nakoľko aj pre mňa samého zisťovanie jednotlivých informácií o ľuďoch z grafickej brandže bolo ako poučné tak aj zábavné. Ako ďalšie meno z tohto odvetvia po Raymondovi Loewy som sa rozhodol pre Miltona Glasera. O koho sa jedná?

i heart ny
Logo I heart NY - Pôvodný náčrt loga Glaser nakreslil cestou na meeting v taxíku a v konečnom dôsledku ho pripravil pro bono.

I NY

S menom tohto človeka sa vďaka jeho dlhoročnej kariére spája mnoho návrhov plagátov, tlačovín a aj architektonických dizajnov. Avšak jeho najikonickejším výtvorom je symbol, ktorý po logu Coca Coly pozná azda každý na svete. Je ním nápis „I New York“ logo veľkomesta, ktoré malo podporiť návštevnosť. Mnoho turistov si pri návšteve New Yorku, kupuje tričká a suveníry s týmto motívom a je ich tak jednoduché rozpoznať v dave. Je teda jasné, že zámer tohto dizajnu vyšiel na jednotku.

Život v skratke

Glaser sa narodil v samotnom New Yorku ako dieťa maďarsko-židovských prisťahovalcov.  Navštevoval The High School of Music & Art v New Yorku a neskôr študoval na Cooper Union, súkromnej škole vedy a umenia taktiež v New Yorku. Dokonca vďaka získanému štipendiu študoval aj na Akadémii výtvarných umení v Bologni, Taliansku.

Po tom čo sa vrátil z Talianska, spolu so svojimi bývalými spolužiakmi z Cooper Union založili vydavateľstvo „Push Pin Studios“ a ďalších 20 rokov bol jedným z jeho riaditeľov. Počas tohto obdobia sa stali vzorom vo svetovom grafickom dizajne. V roku 1983 sa však rozhodol pre spoluprácu s Walterom Bernardom a spolu založili vydavateľskú firmu WBMG, tá navrhla dizajn viac ako 50 časopisov a novín po celom svete. Za jeho dlhoročnú kariéru (viac ako 60 rokov) vyhotovil niečo cez 300 plagátov a jeho najznámejšie kúsky sú vystavené v Národnom dizajnovom múzeu Coopera Hewitta v New Yorku, ale aj v múzeu v Londýne a Jeruzaleme. Samozrejme sa vystavujú po celom svete.

poster of bob dylan
Plagát Boba Dylana - Glaserovou inšpiráciou bol
autoportrét Marcel Duchampa.

Nie len I NY

Push Pin Studios pod vedením Glasera vydávala svoju publikáciu Push Pin Graphic, ktorá navždy redefinovala a rozšírila imprimatúru dizajnu, ilustrácií a vizuálnu kultúru ako celok. Získala si svojich fanúšikov a stúpencov, vdaka ktorým vychádzala po dobu 23 rokov až do roku 1980. Obmedzený počet týchto publikácií je stále dostupný k objednaniu na ich stránkach.

Plágát Boba Dylana je jedným z jeho prvých a aj najznámejších plagátov. Ten bol súčasťou Dylanovej zbierky „Greatest Hits“. 6 miliónov týchto plagátov sa dostalo do predaja, kde každý kus stál stovky dolárov a stal sa zberateľským kúskom.

Už spomínané logo I New York je jedným z jeho najznámejších prác. V 70 rokoch bol New York vnímaný ako mesto plné kriminality a vďaka tomuto logu sa zlepšilo jeho vnímanie v očiach turistov a mestu ročne zarobí cez 30 miliónov dolárov predajom tričiek a suvenírov.

Istý čas pracoval pre New York magazine. Počas tohto obdobia sa mu podarilo obsah spomínaného časopisu viac priblížiť obyvateľom New Yorku zaujímavými článkami určenými širšej skupine a vlastne udal ideálny model tvorby časopisu pre mesto, ktorý mnoho miest začalo imitovať.

Ďalší z jeho logotypov budú poznať hlavne fanúšikovia komixov, hlavne Batmana a Supermana, kedže Glaser navrhol logo vydavateľstva DC Comics, ktoré zastrešuje tieto dve legendy a jeho logotyp sa používal až do roku 2005, kedy prešiel redesignom.

Ocenenie od Obamu?

Spomínal som už, že zbierka jeho prác je v Cooper Hewittovom múzeu. To mu dokonca v roku 2004 udelilo Národnú cenu dizajnu za Celoživotné dielo za jeho dlhoročné zásluhy v oblasti dizajnu. V roku 2009 dokonca dostal Národnú medailu za umenie. Samotné ocenenie si prevzal od prezidenta Baracka Obamu v Bielom Dome. Je jediný grafický dizajnér, ktorý vlastní toto ocenenie.

Svojim celoživotným prínosom v oblasti dizajnu by nám tento dnes už 87-ročný pán, ktorý je stále aktívny vo svojom remesle, mal byť inšpiráciou.

 

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných imagons s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en