Blog
Píšeme pre vás


Johnston Type – ďalšia zastávka Londýn
Písmo patrí k nášmu životu neodmysliteľne rovnako ako reč už od pradávna. Naša potreba niečo zaznamenať umocnila jeho vývoj a s nástupom moderných technológií zažilo písmo svoju „priemyselnú revolúciu“. Pre rôzne civilizácie boli charakteristické rôzne písma rovnako ako ich jazyk či náboženstvo.
Čas od času nastane situácia, keď si určité písmo spájame s konkrétnou kultúrou, územím, krajinou či mestom viac ako iné. Pre mňa je jedným z takýchto písiem Johnston Type. Písmo, ktoré je neodmysliteľne späté s jednou z najväčších svetových metropol – Londýnom.
Začiatky
Príbeh písma Johnston Type sa začal písať niekedy okolo roku 1913, keď vtedajší vedúci Britskej podzemnej dopravy Frank Pick požiadal kaligrafa a typografa Edwarda Johnstona, aby vytvoril jednoduché, tučné a jedinečné písmo. Dôvod bol jednoduchý – Frank Pick chcel písmo, vďaka ktorému by si ľudia nezamieňali reklamné plagáty s informačnými plagátmi metra.
Edward Johnston
Zdroj: http://hogd.pbworks.com/w/page/18698601/Edward%20Johnston%20Railway%20Type
Na tú dobu šlo o pomerne prelomovú myšlienku. O tom, že to bolo správne rozhodnutie, svedčí aj fakt, že význam tejto zmeny je badateľný aj dnes o viac ako sto rokov neskôr. V súčasnosti si veľké korporácie uvedomujú význam kvalitného písma. Chápu, že písmo nie je len prostriedok na vyjadrenie slov, ale je nositeľom ich myšlienky a pomáha budovať a upevniť firemnú identitu.
Frank Pick
Zdroj: http://www.londonreconnections.com/2016/new-typeface-underground-johnston-100/
Tvorba
Pri tvorbe sa Johnston nechal inšpirovať tradičnými pätkovými písmami, pričom špeciálne obdivoval rímske kapitálky, ktoré považoval za vrchol krásy v typografii. Rovnaký princíp využil o niekoľko rokov neskôr aj Johnstonov žiak Eric Gill pri tvorbe svojho vlastného písma Gill Sans. Jeho písmo sa dokonca stalo úspešnejším a tak Eric Gill potvrdil staré známe pravidlo, že občas aj žiak predstihne svojho učiteľa.
Ukážka rímskych kapitálok
Zdroj: http://www.lancaster.ac.uk/users/yorkdoom/palweb/week02/palwk2x.htm
Nákres k písmu Gill Sans
Zdroj: https://nickgraphic.wordpress.com/eric-gill-history/
Pôvodný návrh písma Johnston Type pozostával výlučne z dvoch rezov. Tučného, ktorý obsahoval len kapitálky a kondenzovaného, ktorý sa využíval na tabuliach, ktoré slúžili ako značenia zastávok na autobusoch.
Jeden z pôvodných Jonhstonových nákresov k písmu
Zdroj: http://www.londonreconnections.com/2016/new-typeface-underground-johnston-100/
Kondenzovaný rez používaný na tabuliach autobusov
Zdroj: http://hogd.pbworks.com/w/page/18698601/Edward%20Johnston%20Railway%20Type
Okrem písma navrhol Johnston aj ikonický symbol Londýnskeho metra, ktorý pozostáva z červeného kruhu a modrého obdĺžnika s nápisom uprostred.
Pôvodný návrh loga pre Londýnsku podzemnú dopravu
Zdroj: http://www.citylab.com/design/2013/10/what-makes-londons-underground-logo-so-special/7109/
Súčasná podoba loga
Zdroj: http://www.londonreconnections.com/2016/new-typeface-underground-johnston-100/
Písmo bolo prvýkrát publikované v roku 1916 a o sedemnásť rokov neskôr po zlúčení podzemnej dopravy (The Underground Group) s the London Passenger Transport Board bolo v roku 1933 klasifikované ako oficiálne písmo Londýnskej dopravy. V roku 1979 bolo písmo redizajnované samotným Johnstonom v spolupráci s Eiichi Konom ako reakcia na vtedajší stav, keď tlačiarne odmietali používať pôvodné písmo a vo vizuáloch sa začali objavovať písma ako Helvetica či Univers. Z ich spolupráce vzišlo písmo s názvom New Johnston, ktoré obsahovalo osem rezov a vyznačovalo sa lepšou čitateľnosťou aj v menších veľkostiach. S nástupom digitalizácie bolo písmo v roku 1992 prvýkrát zdigitalizované spoločnosťou Banks and Miles v spolupráci so Signus Limited.
Porovnanie dvoch verzií písma New Johnston a Johnston100
Zdroj: http://www.londonreconnections.com/2016/new-typeface-underground-johnston-100/
Súčasnosť
Od svojho vzniku si písmo prešlo rôznymi úpravami a zmenami názvu, no dokázalo si zachovať svoju pôvodnú myšlienku. Jeho kvalitu preveril čas a s menšími zmenami funguje dodnes. V súčasnosti má množstvo variant ako napríklad spomenutý New Johnston, ITC Johnston, P22 Underground či Johnston 100, ktorý sa v súčasnosti používa na väčšine materiálov.
Pre mňa ako grafického dizajnéra je písmo Johnston Type ukážkou precízneho spracovania, vycibreného vkusu, správneho načasovania a nadčasovosti. Máte aj vy svoje obľúbené písmo?