Blog
We write for you


Windows vs. Mac vs. Linux
Dnešný svet technológii ponúka nekonečne veľa možností, ktoré si človek môže vybrať podľa svojich preferencii, alebo tomu, s čím sa používateľovi najlepšie a najefektívnejšie pracuje. Na úvod by som chcel povedať, že nechcem žiaden systém povyšovať a ani ponižovať. Každému vyhovuje iné prostredie a vojny typu, čo je lepšie, sú zbytočné. Bude na vás, pre ktorý systém sa sami rozhodnete. Väčšina ľudí si však zvolí Windows, pretože primárne býva na väčšine notebookov, či počítačových “bední”, poprípade Mac OS X, ak sa už neboja zainvestovať do zahryznutého jablka. Ja by som chcel popísať môj prípad a porovnať systémy, kedy je ktorý pre vás vhodnejší a tiež uviesť aj Linux, ktorého sa neskúsení používatelia často boja. Na konci článku uvediem, ktorý systém je kedy dobrý, no sám nerozhodnem, ktorý je najlepší. Je dobré ich poznať a vedieť, kedy ktorý použiť, lebo každý ma svoje pre aj proti.
Zdroj: http://www.theverge.com/2015/7/29/9060177/microsoft-windows-10-update-changes-browser-start-menu-cortana-xbox
Ak by ste sa spýtali nejakého aktívneho hráča počítačových hier, aký systém je podľa neho najlepší, určite vám odpovie, že Windows. Kedysi som hrával počítačové hry (nevravím, že si ich občas nezahrám aj teraz), no mňa pohltilo viac programovanie. Vlastne nie len programovanie, skúšal som rôzne práce s videami, animácie v nich, úprava hudby, grafické úpravy obrázkov, ale aj virtuálne mašinky s inými operačnými systémami a celkovo experimentovanie na počítači. A zrejme som si nemohol vybrať na toto nič lepšie než Windows. Jeho hlavnou výhodou je obrovská podpora aplikácií. Takmer každý program na počítači má vytvorenú verziu pre Windows, poprípade aspoň alternatívu. Ja osobne pri programovaní používam viacero programov naraz, ktoré nie je problém zohnať na Windows. Pri tvorbe stránok primárne využívam IDE program Atom a na testovanie Google Chrome. Ak ste čítali môj predchádzajúci článok o prehliadačoch, viete, že Chrome papká pamäť RAM. Program Atom je postavený na chromiu, čiže má podobné jadro ako Chrome a tiež ma tendenciu zaťažiť pamäť počítača. Okrem toho mi bežia aj iné programy, medzi ktorými sa často prepínam a niekedy Windows proste nestíha multitasking, aj keď má 16 GB RAM.
Zdroj: http://www.recode.net/2015/6/15/11563552/preview-apples-os-x-el-capitan-for-macs
Doma mám staršiu verziu Mac Mini, ktorý má maličký výkon a využívam ho skôr pri testovaní webových stránok a aplikácií, ako by sa správali na Macu. Veľa z vás zrejme prostredie Macu pozná. Hneď na prvý pohľad vás zaujme jednoduchý štýl, všetko je fresh, tie efekty a celkovo práca na ňom je smooth. Jediné čo ľutujem je to, že som už na Windows navyknutý a tak Mac pre prácu nevyužívam. Rozdiel v Macu oproti Windowsu je ten, že si pre systém rezervuje viac pamäte RAM, čo môže na prvý pohľad vyznieť, že bude potrebovať vyššie parametre, dokupovať súčiastky a podobne. No opak je pravdou. Síce si systém zoberie viac pamäte, no pri programoch a multitaskingu to dorovná. Mac má uzavretú platformu. To znamená, že systém samostatne nenainštalujete na hocijaký počítač, či notebook (bez hacknutia) a taktiež nie je možné si ho samostatne upravovať. Napríklad pri Windowse som si už niekoľkokrát menil súčiastky za novšie, lepšie. Ako teda otestovať novšie systémy na notebook, na ktorom nerozbehnem inštaláciu Macu. Našiel som komunitu a Hackintosh, kde som si naštudoval, ako nainštalovať Mac na nekompatibilný hardware a zrealizoval inštaláciu. Nebolo to vôbec jednoduché, no podarilo sa. Musím však povedať, že ten notebook, aj keď mal Hackintosh, dosahoval niekedy lepšie výsledky než keď mal nainštalovaný Windows. Ale Hackintosh nie je cesta - ak chcete aktualizovať systém, musíte vždy celý proces inštalácie znova opakovať. V Macu som samozrejme hľadal príkazový riadok z Windowsu (CMD), no našiel som len konzolu. Zdalo sa mi to trochu známe a od kamaráta som zistil, že Mac je postavený na Unixovom jadre, rovnako ako Linux a tak mi odporúčil vyskúšať Elementary OS.
Zdroj: http://linuxdesktopreviews.blogspot.sk/2015/06/elementary-os-is-one-of-newer-distros.html
Sám som sa dištancoval od Linuxu, necítil som sa, že som tak skúsený používateľ, že by som vedel ovládať konzolu v Linuxe a celkovo systém pôsobí až príliš profesionálne (aspoň čo som dovtedy počul). Keďže som už dostal odporúčanie na Elementary OS, tak to za pokus stojí. Vygooglil som si tento systém a hneď mi vyskočila aj ich hlavná stránka. Elementary OS je Open-Source a tak jeho stiahnutie je zadarmo. Ale kde ho otestovať? No Mac už mám a notebook môže teda prejsť ďalšou zmenou a takto budem mať aspoň prehľad, ako fungujú systémy pri rovnakých parametroch. Musím sa priznať, že pri inštalácií som musel využiť návod na internete, no nebolo to nakoniec nič zložité. Po spustení som si hneď všimol, že design sa dosť podobá na Mac. Avšak všetko ostatné už bežalo inak. Programy, ktoré som si nainštaloval, väčšina z nich bola inštalovaná cez konzolu, čiže istý čas som strávil aj študovaním tejto konzoly. Iné zas mohli byť nainštalované cez Software center, kde si človek len vyhľadá program, klikne nainštalovať a hotovo. Žiadne next, next, next, finish, readme... Dve kliknutia a program je tam. Vravím si super, až kým som nenarazil na program, ktorý som si stiahol z internetu a bol typu „tar.gz“, čo je v podstate archív ako „zip“, či „rar“. A programy, ktoré sú v tomto formáte, tak tie len tak niekto zo začiatku sám nenainštaluje, aspoň nie bez návodu, ktorý aspoň niekedy býva v tomto archíve priložený. Na rozdiel od Windowsu a Macu, Linux ponúka možnosť zmeniť si design systému na nepoznanie. Samozrejme, nie je výnimkou, že ho je možné premeniť na Mac a stačí na to iba pár minút.
(ten klasický štart)