Blog

We write for you

Patrik Krehák
/
23. juny 2016
CMS systém. Kedy sa oplatí a kedy nie?

CMS systém. Kedy sa oplatí a kedy nie?

V tomto článku vám popíšem rozdiely medzi CMS systémom, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť z internetu, prípadne nainštalovať na vlastnom serveriy pár klikmi a medzi stránkou vytvorenou priamo na mieru od programátora. Čo sa týka open-sourceových CMS, som veľmi skeptický a niektorí laici by ma mohli nazvať aj “hejterom”. Každopádne, neberte si to osobne, ak budem subjektívne presadzovať vlastný názor. Najdôležitejšie je, že vám stránka funguje ako má!

 

Začnime tým, čo je to CMS systém. Ak však už tento pojem poznáte, s kľudným svedomím preskočte tento odstavec. Niektorí z vás - čitateľov možno ani nevidí rozdiel medzi svetovo známymi CMS (content management system, alebo aj obsahový riadiaci systém) systémami a stránkami napísanými tzv. od skeletonu. CMS systémom sa prakticky dá nazvať každá stránka, ktorá má vlastnú administrátorskú časť. Táto časť je dostupná pre administrátorov stránky, poprípade výhradne len pre majiteľa. V administrácii sa dá spraviť takmer všetko, aby sa stránka správala podľa vašich predstáv. Teda okrem správy článkov, pridávaním obrázkov, či triedení používateľov, si tu môžete nastavovať aj dôležité súčasti stránky, od nastavenia emailov, newsletters až po zložitejšie efekty a doplnky stránky, ako napríklad pohyblivé bannery, či vyskakovacie okná.

 

(príklad, ako vyzerá administrácia vo wordpresse)

 

Najznámejším CMS systémom je WordPress (budem písať hlavne o WordPresse, ale budem tým myslieť aj iné systémy ako Joomla, Drupal a pod.). Ten, kto ma pozná, vie, že WordPress by som si na vlastnú stránku nikdy nenainštaloval. A keď ma niekto požiada o pomoc s WordPressom, tak som ako lačný v reštaurácii – neviem kam sa skôr pozrieť. Keďže WordPress ponúka možnosti pluginov/modulov, ktoré majú často dynamické hodnoty, nie všetky možnosti modulov sa využijú, čo potom zostáva ako zbytočný kód na stránke a tiež v databáze. Veľa ľudí si tak nechá vo WordPresse kopu modulov, na ktoré možno už aj zabudli, poprípade ich pridávali štýlom „hala-bala, toto je pekné, to si pridám“ a potom čuduj sa svete, že kým sa im otvorí hlavná stránka, môžu ísť medzitým kľudne na kávu.

 

Ja osobne vlastním niekoľko menších stránok a aj keď sa jedná o úplne jednoduché stránky s článkami, radšej obetujem 2-3 víkendy a spravím si ich po svojom od základu. Nechcem tým naznačiť, aby ste sa začali učiť programovanie, vôbec nie (lebo by ste mi mohli byť konkurencia :-)), ale pointa je tá, že keď potrebujem niečo opraviť, zmeniť alebo pridať, viem presne, kde mám čo hľadať a celkový proces mi zaberie len zlomok času. A navyše, ako som spomínal v predchádzajúcom odseku, že WordPress sa potom pomalšie načítava, pri mojich stránkach tento problém nehrozí. Totižto, v mojom kóde CMS systému sa nachádza presne ten kód, ktorý sa využije. Nie sú tam žiadne funkcie navyše – pretože ich nepotrebujem, v opačnom prípade si ich viem ľahko vytvoriť. To je hlavnou výhodou CMSka na mieru!

 

(príklad, ako vyzerá administrácia vo vlastnom systéme - je tu možnosť upraviť ju na nepoznanie)

 

Ak ale programovať neviete, odporúčam kontaktovať firmu, alebo priamo programátora a dohodnúť si stránku na mieru. Áno, je pravda, že toto už zadarmo nebude, no budete mať stránku presne podľa predstáv a nebudete ničím limitovaný, čo sa vo WordPresse stať môže. To sa týka hlavne e-shopov, kde si sami potrebujete určiť, ako sa majú produkty správať v košíku, alebo pri objednávkach, poprípade pridať rôzne akcie na produkty, či možnosť ako nakupovať produkty aj za niečo iné než peniaze, napríklad body, alebo kredity. WordPress ponúka rôzne moduly a pluginy pre e-shop, no všetko si pracne prehľadať a ponastavovať už aj tak nie je práca pre laika a zaberie pomerne veľa času. Navyše, pri takýchto CMS sa občas musíte uspokojiť s kompromisom, pretože nie všetko bude úplne podľa vašich predstáv.

 

Nie je jednoduchšie si len povedať a mať?

WordPress sa samozrejme hodí pre vašu stránku, ak hľadáte niečo rýchle a jednoduché, poprípade pre menšiu osobnú prezentáciu. Avšak WordPress pre zložitejší web by bola zlá varianta a potom sme tu my programátori, ktorí dokážu premeniť vašu predstavu na virtuálnu realitu (alebo sa k tomu aspoň pokúsime priblížiť). Snáď som nikomu nepokazil vlastný pohľad na WordPress, chcem som hlavne poukázať, že ako často môže byť WordPress nevýhodný.

Patrik Krehák
Patrik Krehák Web Developer
K programovaniu som sa dostal veľmi netradičnou cestou. Na strednej škole sme so spolužiakom “založili” fiktívnu firmu, ktorá potrebovala webovú stránku na prezentovanie. Počas voľného času som preferoval programovanie. Našťastie sa z programovania dá vyžiť a tak sa z môjho h…
About author
By using the sites operated by 4ME MEDIA s. r. o. you agree to the use of cookies that help us provide better service. More info
sk
en