Blog
We write for you


5 rečníckych gest odsúdených na úspech
Máte problém odprezentovať a patrične prejaviť svoj názor v práci, škole alebo osobnom živote? Využite nasledujúcich 5 silných gest, ktoré vám pomôžu pri komunikácii, prezentáciách alebo pri presadzovaní si svojich názorov pred klientmi, nadriadenými alebo kolegami. Vďaka ním budete pôsobiť rozhodnejšie, presvedčivejšie a sebavedomejšie.
O neverbálnych signáloch ste si už jeden článok z našej dielne mohli prečítať. Venovali sme sa v ňom neverbálnej komunikácii pri stretnutí s klientom.
V tomto článku sa sústredíme na 5 gest, ktoré je dobré, aby ste si osvojili a pracovali s nimi pri presadzovaní svojich návrhov, názorov alebo pri prezentáciách, v ktorých chcete dostať klienta na svoju stranu a ukončiť stretnutie úspešne.
1. Stojte pripravene
Pri prezentáciách všetci vieme, že státie pôsobí reprezentatívnejšie a prijateľnejšie pre poslucháčov, pretože pracujete často s plátnom, tabuľou alebo vysvetľujete celú myšlienku. Státie vám ponúka väčší priestor na manipuláciu s predmetmi alebo gestami.
Ak stojíte a chcete pôsobiť pripravene a asertívne, ruky v bok vám dodajú vážnosť, impozantnosť, opticky zmohutnia telo a vyjadria jasný postoj zameraný na cieľ. Treba mať na pamäti, že gestá sú často sprevádzané aj inými neverbálnymi signálmi ako napríklad rozopnutím saka, ktorým ešte umocníte dojem nebojácneho človeka. Z analýzy nahrávok sa zistilo, že k dohode sa dospeje častejšie, ak rokujúce osoby majú rozopnuté sako.
2. Prsty spolu
Najviac nervových prepojení je medzi mozgom a prstami, ktoré si ani neuvedomujeme, no podvedome nimi komunikujeme navonok. Pozornosť pri rečnení si získate jednoducho spojením prstov a polohou rúk pod úrovňou brady. Ukazujete tým, že hráte čistú hru a zároveň, že vaše slová majú patričnú váhu.
3. Moc dlaní
Málokto z nás si uvedomuje, že najmocnejší znak reči tela sú dlane pri komunikácii alebo podaní rúk. Ich sila dodáva človeku utajenú autoritu. Treba pamätať, že často s ich zlou manipuláciou viete docieliť absolútne fiasco a nálepku “drzého, arogantného agresora”, z ktorého prejavu si poslucháči zapamätali menej kvôli týmto negatívnym pocitom.
Ak chcete dať dôraz na hovorené, spojte palec a ukazovák do kolieska ako pri geste O.K., pri ktorom budete pôsobiť autoritatívne, no nie agresívne. Tento typ gesta je vhodný pre hovorcov, politikov a podnikateľov, ktorí chcú vyvolať o sebe dojem cieľavedomých, uvážlivých a sústredených rečníkov.
Barack Obama na rečníckom prejave v Paríži 2015, kedy používa pri vysvetľovaní a presadzovaní svojich názorov gesto spojenia dvoch prstov, aby dal väčší dôraz na hovorené slovo a presvedčil poslucháčov.
Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
4. Lakte von
Pri sedení na stoličke na stretnutí majte lakte od seba alebo položené na opierke. Je to znak otvorenosti a sebavedomia. Vyhnite sa lakťom tisnúcim k telu, ktorým dávate najavo podriadenosť, plachosť a strach.
5. Gesto pripravenosti
Nasledujúce gesto je dôležité, ak chcete identifikovať, či je sediaci oproti pripravený a rozhodnutý. Napríklad, ak predkladáte svoj návrh a váš partner oproti sa na konci prezentácie nakloní vpred s oboma rukami na kolenách a celá vaša diskusia prebiehala hladko, môžete ho požiadať o uzavretie zmluvy. Pravdepodobnosť úspešnej dohody je vysoká. Ak však z celej situácie nemáte dobrý dojem a klient oproti zviera rukami stoličku naklonený vpred pripravený odísť, skúste ešte zmeniť tému a obrátiť list.
Pri neverbálnej komunikácii je dôležitý celkový kontext a verbálna stránka reči, ktorá ich sprevádza, aby ste si vedeli urobiť celistvý obraz. Je však dôležité poznať ich význam a naučiť sa s nimi pracovať pri presadzovaní svojich záujmov alebo záujmov vašej spoločnosti. Byť suverénny a asertívny v rozhodujúcich situáciach, no nevrhať na seba obraz arogantného karieristu. Ak používate negatívne gestá, snažte sa ich vylúčiť a nahradiť ich vyššie uvedenými, ktoré vám prinesú dobré výsledky.
Verím, že sme vám pomohli pri vašom ďalšom stretnutí alebo prezentácii, ktorá povedie k úspešnej spolupráci.
Zdroj: Allan a Barbara Peasovci, Veľká kniha reči tela - Ako čítať myšlienky podľa gest, 2004, Austrália, Vydalo vydavateľstvo Ikar, a.s., Bratislava, 2010, druhé vydanie, ISBN 978-80-551-2387-5